About Coach Erin


Erin is a 16 year veteran dance team coach in Minnesota. A 3 time MADT coach of the year (2009, 2010, 2014) and winner of 2 state championships in high kick with the Cannon Falls Bomber Dance Team. In high school Erin danced for Winona and Apple Valley high schools. Erin is a nationally known blogger, writing for the Radio City Rockettes and a Hollywood movie among other projects. Erin also teaches on a freelance contractor basis for many MN high school teams and can be contacted for date/time availability at mnhsdanceteam@gmail.com

December 15th Invitational Results

JUST got back from a long trek to BOLD……I think when I close my eyes tonight I’ll be seeing images of weather radar screens behind my eyelids.  Hope everyone got home safe and sound!  Here are your early results -keep them coming in!!
 
Maple Grove Invitational – 12/15/12
AAA Jazz
1- Maple Grove
2- Andover
3- Chanhassen
4- Brainerd
 
AAA Kick
1- Maple Grove
2- St. Cloud Tech
3- Eden Prairie
4- Chanhassen
 
Edina Invitational – 12.15.12

Jazz Results
AAA B Squad Jazz
1. Edina (3)
AAA JV Jazz
1. Edina (3)
2. Rogers (7)
3. Shakopee (10)
4. Champlin Park (10)
5. Centennial (15)
6. Mpls Southwest (18)
AA/AAA V Jazz
1. Edina (3)
2. Rogers (6)
3. Centennial (11)
4. Champlin Park (11.5)
5. Shakopee (12.5)
6. Albert Lea (18)
7. Mpls Southwest (21)
8. Mpls South High (24)
Kick Results

 

AAA B Squad Kick
1. Shakopee (3)
AAA JV Kick
1. Rogers (5.5)
2. Centennial (6.5)
3. Shakopee (6.5)
AA/AAA V Kick
1. Champlin Park (7)
2. Rogers (8)
3. Edina (8)
4. Albert Lea (12.5)
5. Shakopee (13.5)
6. Centennial (15)
7. Mpls South High (21)
8. Mpls Southwest (24)

 
Lake City Invitational –
Varsity Kick:
1. Lake City (3.5)
2. PEM (7.5)
3. Dover Eyota (10.5)
4. Zumbrota Mazeppa (12)
5. Rushford Peterson (16)
6. Randolph (16.5)
7. St. Charles (16.5)
8. Wabasha Kellogg (23.5)
9. Goodhue (25)
10. Hayfield (30)
11.Triton (33)
 
JV Kick:
1. Randolph JV (5)
2. Lake City JV (6)
3. Rushford Peterson JV (8)
4. St. Charles JV (13)
5. Zumbrota Mazeppa JV (15)
6. Dover Eyota JV (17)
 
Varsity Jazz:
1. Zumbrota Mazeppa (3)
2. St. Charles (6)
3. Houston (11)
4. PEM (11)
5. Dover Eyota (13)
6. Wabasha Kellogg (17)
 
JV Jazz:
1. Zumbrota Mazeppa JV (3)
2. St. Charles JV (6)
 
Hopkins Mini Meet –  Jazz 12/14/12
Varsity
1. Hopkins (4.5)
2. Spring Lake Park (9.5)
3. Edina (11)
4. Mounds View (15)
5. Shakopee (20)
 
Fridley Invitational – 12/15/12
AA Varsity Kick:
1. Montevideo (4)
2. Fridley (5)
3. Belle Plaine (9)
4. Byron (12)
5. Zimmerman (16.5)
6. North Branch (17)
7. Duluth Denfeld (22)
8. Concordia Academy (23)
9. Albany (25)
10. Hermantown (30)
11. Brooklyn Center (32)
 
AAA Varsity Kick:
1. Forest Lake (3.5)
2. Coon Rapids (7)
3. Roseville (9)
4. Tartan (12)
 
JV AA/AAA Kick:
1. Austin JV (3)
2. Belle Plaine JV (8)
3. Forest Lake JV (8.5)
4. Zimmerman JV (9)
5. Fridley JV (15)
6. Albany JV (19)
7. Coon Rapids JV (22)
8. Zimmerman Silver JV (22)
 
Varsity Jazz A/AA:
1. Fridley (4)
2. Byron (5)
3. Belle Plaine (11.5)
4. Montevideo (15.5)
5. Concordia Academy (19.5)
6. Duluth Denfeld (20.5)
7. North Branch (21)
8. Hermantown (21) loses tie
9. Brooklyn Center (22)
10. Albany (27.5)
11. Minneapolis Edison (33)
 
AAA Varsity Jazz:
1. Forest Lake (3)
2. Coon Rapids (7)
3. Tartan (8)
4. Roseville (11)
 
B squad AA/AAA Jazz:
1. Forest Lake B (3)
2. Belle Plaine B (6)
3. Fridley B (9)
4. Byron B (12)
 
AAA JV Jazz:
1. Forest Lake JV (3)
2. Coon Rapids JV (6)
3. Roseville JV (9)
4. Tartan JV (12)
 
AA JV Jazz:
1. Byron JV (4)
2. Fridley JV (7)
3. Belle Plaine JV (8)
4. Duluth Denfeld JV (10.5)
5. North Branch JV (15)
 
Holy Angels Invitational:
KICK
Varsity AA
1. Chaska (4)
2. Sartell (8)
3. Faribault (14.5)
4. Austin (17)
5. Benilde-St. Margaret’s (18)
6. St. Cloud Cathedral (20.5)
7. Sauk Rapids (24.5)
8. Simley (36)
9. Delano (36.5)
10. Holy Angels (39)
11. Mound Westonka (44)
12. St. Cloud Apollo (46) wins tie breaker
13. Kasson-Mantorville (46)
14. Waconia (49.5)
15. Holy Family (52)
16. Becker (64)
17. Melrose (68)
 
JV/B Squad
1. Chaska (5)
2. St. Cloud Cathedral (8)
3. Faribault (10)
4. New Prague (11)
5. Holy Angels (15.5)
6. Totino-Grace B (16.5)
7. Kasson-Mantorville (19)
8. Waconia (24)
9. Waconia B (26)
10. Melrose (30)
11. Simley (33)
 
JAZZ
Varsity
1. Chaska (4)
2. Benilde-St. Margaret’s (8)
3. Sartell (12)
4. Simley (20)
5. Austin (21)
6. Mound Westonka (22.5)
7. Faribault (24)
8. St. Cloud Cathedral (25.5)
9. Holy Angels (37)
10. Delano (38.5)
11. Kasson-Mantorville (42)
12. Sauk Rapids (45)
13. Waconia (52)
14. St. Cloud Apollo (55)
15. New Prague (58)
16. Becker (64)
17. Melrose (68)
 
JV
1. Benilde-St. Margaret’s (4)
2. Chaska (8)
3. Totino-Grace (11)
4. Simley (15)
5. Sauk Rapids (15.5)
6. Mound Westonka (17.5)
7. Holy Family (20)
8. Holy Angels (21)
9. Waconia (26)
10. New Prague (30)
11. Kasson-Mantorville (33)
 
B-Squad
1. Chaska (3)
2. Totino-Grace (6)
3. Simley (10)
4. Waconia (11)
 
South Suburban Conference Championship – Apple Valley 12/15/12
JV Jazz
 
1. Eastview JV (4)
2. Eagan JV (8)
3. Bursville JV (15)
 
JV Kick
 
1. Eastview JV (4)
2. Burnsville JV (8)
3. Lakeville South JV (13)
 
Varsity Jazz
 
1. Eastview (4)
2. Eagan (10)
3. Burnsville (11.5)
4. Prior Lake (18)
5. Lakeville South (18)
6. Apple Valley (23.5)
7. Lakeville North(27)
8. Rosemount (30.5)
9. Bloomington (36)
 
V Kick
 
1. Eastview
2. Burnsville
3. Apple Valley
4. Lakeville South
5. Eagan
6. Lakeville North
7. Prior Lake
8. Rosemount
9. Bloomington
 
Overall
 
3. Eagan
2. Burnsville
1. Eastview
 
Sportsmanship award
 
Burnsville
 
BOLD Invitational:
A JV Kick:
1. Crosby Ironton JV (3)
2. BOLD JV (6)
 
A Varsity Kick:
1. YME (3)
2. BOLD (6)
3. RCW (13)
4. TMB (14) wins tie
5. Crosby Ironton (14)
6. PACT Charter School (18.5)
7. Worthington (20.5)
8. GFW (22)
9. MACCRAY (27.5)
10. New Ulm Cathedral (30.5)
11. Norwood Young America (34)
12. Sleepy Eye (35)
13. BBE (39)
14. Spectrum (42)
 
Class A JV Jazz:
1. RCW JV (4)
2. BOLD JV Black (6)
3. Mayer Lutheran JV (9)
 
Class A Varsity Jazz:
1. Mayer Lutheran (7.5)
2. RCW (7.5)
3. BOLD (11.5)
4. TMB (12)
5. Crosby Ironton (17)
6. Worthington (20)
7. PACT Charter (20)
8. GFW (21)
9. Norwood Young America (25)
10. New Ulm Cathedral (30)
11. MACCRAY (32.5)
12. Sleepy Eye (36)
 
CLC Jazz Meet – Willmar 12/14/12
1.  Sartell (4.5)
2.  Brainerd (5)
3.  St. Cloud Tech (8)
4.  Sauk Rapids-Rice (12)
5.  Rocorri (15)
6.  St. Cloud Apollo (19)
7.  Alexandrai (20)
8.  Willmar (25–won tie breaker)
9.  Fergus Falls (25)
Timberwolves
The Line Up
Dirty Dog Productions
Just For Kix
Charmed Runnin
Satin Stitches

YOUR AD HERE

Interested in advertising on MNHSDanceTeam.com? Email mnhsdanceteam@gmail.com for our advertisers packet for 2018-19!

Categories


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.