About Coach Erin


Erin is a 16 year veteran dance team coach in Minnesota. A 3 time MADT coach of the year (2009, 2010, 2014) and winner of 2 state championships in high kick with the Cannon Falls Bomber Dance Team. In high school Erin danced for Winona and Apple Valley high schools. Erin is a nationally known blogger, writing for the Radio City Rockettes and a Hollywood movie among other projects. Erin also teaches on a freelance contractor basis for many MN high school teams and can be contacted for date/time availability at mnhsdanceteam@gmail.com

December 8th Invitational Results

Early updates as I get them in……keep sending them my way!

 

Zumbrota Mazeppa Invitational:

JV Jazz:
1) Zumbrota Mazeppa JV (3)
2) St. Charles JV (6)
Varsity Jazz:
1) Zumbrota Mazeppa (3)
2) St. Charles (6)
3) Lewiston-Altura (12)
4) Houston (15)
5) Dover-Eyota (15)
6) PEM (15.5)
7) Wabasha Kellogg (16.5)
8) WEM (23.5)
JV Kick:
1) Randolph JV (3)
2) Rushford-Peterson JV (6)
3) St. Charles JV (10.5)
4) Zumbrota Mazeppa JV(10.5)
5) Dover-Eyota (15)
Varsity Kick:
1) Randolph (7)
2) Dover-Eyota (7)
3) PEM (10.5)
4) Rushford Peterson (12)
5) St, Charles (14)
6) Zumbrota Mazeppa (17)
7) Goodhue (17.5)
8) Lewiston Altura (23)
9) Wabasha Kellogg (29)
10) Hayfield (30)
11) Triton (31.5)
12) Chatfield (36)
13) WEM (39)

Lakeville North Invitational:

AA/AAA JV JAZZ

1. Chanhassen JV (4)

2. Henry Sibley JV (6.5)

3. Champlin Park JV (10.5)

4. Lakeville North JV (14)

5. Prior Lake JV (15)

6. Lakeville Starliners A JV (17)

7. Lakeville South JV (19)

8. Irondale JV (19.5)

9. Saint Francis JV (25)

10. Farmington JV (31)

11. Waconia JV (32.5)

12. Roseville JV (36)

13. Northfield JV (39)

14. Rochester Mayo JV (42)

 

 

AA/AAA VARSITY KICK

 

1. Henry Sibley (3)

2. Austin (6.5)

3. Chanhassen (11)

4. Lakeville North (11.5)

5. Prior Lake (14)

6. Lakeville South (18)

7. Irondale (23)

8. Champlin Park (24)

9. Waconia (27)

10. Saint Francis (29.5)

11. Northfield (34.5)

12. Farmington (36)

13. Roseville (40)

14. Rochester Mayo (42.5)

15. Bemidji (43)

16. Rochester JM (44)

17. Winona (47.5)

 

AA/AAA VARSITY JAZZ

 

1. Chanhassen (3)

2. Prior Lake (7.5)

3. Henry Sibley (10.5)

4. Lakeville South (11)

5. Lakeville North (12.5)

6. Irondale (17)

7. Saint Francis (22.5)

8. Austin (25)

9. Farmington (27)

10. Waconia (30.5)

11. Champlin Park (33.5)

12. Rochester Mayo (34.5)

13. Northfield (39) **wins tie breaker against Rochester JM

14. Rochester JM (39) **loses tie breaker

15. Roseville (46) **wins tie breaker with Bemidji

16. Bemidji (46) **loses tie breaker

Albany Invitational:

Class A Kick:

1. Aitkin (4.5)

2. Pelican Rapids (5.5)

3. Duluth Marshall (8)

 

Class A Varsity Jazz:

1. Duluth Marshall (3)

2. Mayer Lutheran (6)

3. Pelican Rapids (9)

 

Eastview Invitational:

Class AAA Varsity  Jazz:

1. Maple Grove (3)

2. Wayzata (7.5)

3. Eastview (7.5)

4. Hopkins (12)

5. Spring Lake Park (16.5)

6. Blaine (21.5)

7.Eden Prairie (23)

8. Duluth East (23.5)

9. Minnetonka (24)

10. Burnsville (28)

11. Rogers (33)

12. Eagan (38)

13. Apple Valley (39)

14. Forest Lake (40)

15. Minneapolis SW (45)

 

JV AAA Kick:

1. Eastview JV (3)

2. Wayzata JV (6)

3. Burnsville JV (12)

4. Minnetonka JV (13.5)

5. Blaine JV (13.5)

6. Apple Valley JV (18)

7. Eagan JV (20.5)

8.  Forest Lake JV (24)

9. Rogers JV (27)

 

Class AAA Varsity Kick:

1. Eastview (4.5)

2. Maple Grove(8.5)

3. Wayzata (10.5)

4. Burnsville (10.5) loses tie

5. Apple Valley (16.5)

6. Blaine (18.5)

7. Hopkins (19)

8. Minnetonka (21.5)

9. Eagan (27)

10. Rogers (27) loses tie

11. Forest Lake (32.5)

12. Spring Lake Park (33)

13. Duluth East (38)

14. Minneapolis SW (42)

 

JV AAA Jazz:

1. Eastview JV (3)

2. Maple Grove JV (7)

3. Eden Prairie JV (8)

4. Minnetonka JV (13)

5. Blaine JV (14.5)

6. Eagan JV(21)

7. Burnsville JV (21) loses tie

8. Duluth East JV (22)

9. Forest Lake JV (25)

10. Apple Valley JV (31)

11. Hopkins JV (32)

12. Spring Lake Park JV (36)

13. Rogers JV (39)

14. Minneapolis SW (42)

 

B squad AAA Jazz:

1. Eastview B (3)

2. Wayzata B (6)

3. Minnetonka B (10)

4. Blaine B (11)

5. Burnsville B (17)

6. Eagan B (18)

7. Forest Lake B

 

Class A Varsity Kick:

1.  Cannon Falls (3)

2. Lac Qui Parle Valley (7)

3. Lake City (8)

4. PACT Charter School (12)

5. New Ulm Cathedral (15)

6. Spectrum – DQ

 

Class A JV Kick:

1. Cannon Falls JV (3)

2. Lake City JV (6)

 

AA JV Kick:

1. Chaska JV (3)

2. Faribault JV (6)

 

AA B-squad Jazz:

1. Chaska B-squad (3)

2. Marshall B-squad (6)

 

AA Varsity Kick:

1. Sartell (3)

2. Faribault (6)

3. Marshall (9)

 

Class A/AA Varsity Jazz:

1. Chaska (3)

2. Sartell (6)

3. Marshall (9)

4. South St. Paul (12)

5. Mound Westonka (16)

6. Orono (17)

7. Delano (22)

8. Byron (26)

9. Pequot Lakes (26.5)

10. Kasson Mantorville (28)

11. Duluth Denfeld (34)

12. PACT Charter School (35)

 

Fergus Falls Invitational:

Kick Varsity A/AA:

1. Fergus Falls (3.5)

2. Detroit Lakes (5.5)

3. United Clay Becker (10)

4. Wadena Deer Creek (11)

 

JV A/AA Kick:

1. Detroit Lakes JV (3.5)

2. DGF JV (6.5)

3. Wadena Deer Creek JV (8)

 

Varsity A/AA Jazz:

1. Detroit Lakes (3)

2. Fergus Falls (6)

3. United Clay Becker (9)

 

JV A/AA Jazz:

1. Detroit Lakes JV (3)

2. Fergus Falls JV (6)

 

Charmed Runnin
Timberwolves
Dirty Dog Productions
Satin Stitches
The Line Up
Just For Kix

YOUR AD HERE

Interested in advertising on MNHSDanceTeam.com? Email mnhsdanceteam@gmail.com for our advertisers packet for 2018-19!

Categories


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.