About Coach Erin


Erin is a 15 year veteran dance team coach in Minnesota. A 3 time MADT coach of the year (2009, 2010, 2014) and winner of 2 state championships in high kick with the Cannon Falls Bomber Dance Team. In high school Erin danced for Winona and Apple Valley high schools. Erin is a nationally known blogger, writing for the Radio City Rockettes and a Hollywood movie among other projects. Erin also teaches on a freelance contractor basis for many MN high school teams and can be contacted for date/time availability at mnhsdanceteam@gmail.com

Final Invitational Results – 1/28/13

Sections week is here!  Holy smokes, that was a fast season.  It was just Christmas break and now we’re on to the last 5 days of the season for some teams, others will be walking the state floor in just under 3 weeks.  I don’t know about you, but I’m already planning my trip to the state tournament…be sure to stop by the media booth and say hi to me or my minions who will be covering all the action during our instant update up-to-the minute coverage of the state tournament!  Here are some much belated results from this weekend:

West Central Conference Championships – 1/24/13

Jazz:

1.  Yellow Medicine East (4)
2.  BOLD (9)
3.  Lac Qui Parle Valley-Dawson/Boyd (12)

Overall Jazz Champion–Yellow Medicine East

Kick:

1.  Yellow Medicine East ((5.5)
2.  Montevideo (9)
3.  Lac Qui Parle Valley-Dawson/Boyd (11.5)

Overall Kick Champion–Yellow Medicine East

 

Prior Lake Invitational – 1/26/13:

AAA JV Jazz:

1. Prior Lake JV (3)

2. Lakeville Starliners (7)

3. Shakopee JV (8)

4. Lakeville North JV (12)

5. Rosemount JV (14)

6. Farmington JV (16.5)

7. Bloomington JV (20)

8. Minneapolis SW JV (24)

 

JV Jazz A/AA:

1. Winona JV (3)

 

B Squad Jazz:

1. Lakeville North B (3)

2. Lakeville Starliners (6)

3. Shakopee B (9)

 

B Squad Kick:

1. Lakeville Starliners (3)

2. Prior Lake Lakettes (6)

3. Shakopee B (9)

4. Bloomington B (12)

 

JV AAA Kick:

1. Prior Lake  JV (4)

2. Shakopee  JV (5)

3. Lakeville North JV (9)

4. Farmington JV (13)

5. Bloomington JV (14)

6. Minneapolis SW JV (18)

 

JV Kick A/AA:

1. Albany JV (3)

2. Winona JV (6)

 

AAA Varsity Kick:

1. Prior Lake (3)

2. Lakeville North (7)

3. Shakopee (9)

4. Rosemount (12)

5. Farmington (14)

6. Bloomington (18)

7. Minneapolis SW (21)

 

A/AA Varsity Jazz:

1. Albany (3)

 

A/AA Varsity Kick:

1. Albany (3)

2. Spectrum (6)

 

AAA Varsity Kick:

1. Lakeville North (5)

2. Prior Lake (8.5)

3. Rosemount (9)

4. Farmington (10)

5. Shakopee (14.5)

6. Bloomington (17)

7. Minneapolis SW (21)

 

Mounds View Invitational – 1/26/13

AAA B-Squad Jazz
1. Blaine (4)
2. Minnetonka (6)
3. Henry Sibley (9)
4. Irondale (12)

AAA B-Squad Kick
1. Henry Sibley (3)

AAA JV Jazz
1. Blaine (3)
2. Andover (10) – won tie breaker
3. Minnetonka (10)
4. Chanhassen (11)
5. Henry Sibley (13)
6. Duluth East (15)

7. Spring Lake Park JV (25.5)

8. Centennial JV (26.5)

9. Forest Lake JV (28.5)

10. Champlin Park JV (32.5)

11. Irondale JV (33)

12. Anoka JV (35)

13. Mounds View JV (37)

14. Coon Rapids JV (37) loses tie

15. Osseo JV (45)

AAA JV Kick
1. Burnsville (4)
2. Minnetonka (5)
3. Apple Valley (9)
4. Blaine (13)
5. Henry Sibley (14)
6. Irondale (19)

7. Mounds View JV (21)

8. Forest Lake JV (25)

9. Centennial JV (26)

10. Coon Rapids JV (31)

11. Anoka JV (32)

12. Osseo JV (36)

AAA Varsity Jazz
1. Duluth East (3)
2. Anoka (10)
3. Mounds View (11.5) – won tie breaker
4. Forest Lake (11.5)
5. Henry Sibley (14)
6. Centennial (17)

7. Champlin Park (17.5)

8. Irondale (21.5)

9. Moorhead (27)

10. Stillwater (31)

11. Osseo (33)

12. Robbinsdale Cooper (34)

AAA Varsity Kick
1. Henry Sibley (4)
2. Champlin Park (6)
3. Centennial (10.5)
4. Mounds View (11)
5. Irondale (13.5)
6. Forest Lake (18)

7. Moorhead (21)

8. Duluth East (24.5)

9. Anoka (25)

10. Stillwater (32)

11. Robbinsdale Cooper (33)

12. Osseo (35)

 

AA Varsity Jazz:

1. Holy Family Catholic (4)

2. St. Cloud Cathedral (9)

3. Fridley (10)

4. Faribault (12)

5. South St. Paul (12) loses tie

6. Duluth Denfeld (19)

7. Hill Murray (20)

8. Waconia (23)

9. Zimmerman (27)

10. Monticello (30)

11. Mpls Edison (33)

 

AA JV Jazz:

1. Holy Family Catholic JV (3)

2. Marshall JV (6)

3. Fridley JV (10.5)

4. South St. Paul JV (14)

5. Duluth Denfeld JV (14.5)

6. Waconia JV (15)

7. Monticello JV (21)

8. Zimmerman JV (24)

 

AA Varsity Kick:

1. St. Cloud Cathedral (4)

2. Faribault (5)

3. Fridley (9)

4. Marshall (12)

5. Holy Family Catholic (17)

6. South St. Paul (17.5)

7. Waconia (21)

8. Hill Murray (25)

9. Zimmerman (27)

10. Duluth Denfeld (30)

11. Monticello (32)

12. Mpls Edison (36)

 

AA JV/B Kick:

1. Chaska JV (3)

2. St. Cloud Cathedral JV (6)

3. Faribault JV (9)

4. Marshall JV (13)

5. Waconia JV (16)

6. Fridley JV (17.5)

7. Zimmerman JV (21.5)

8. Waconia B (25)

9. South St. Paul  JV (25.5)

10. Zimmerman B (30)

 

AA B-squad Jazz:

1. Chaska B (3)

2. Marshall B (6)

3. Duluth Denfeld B (9.5)

4. Waconia B (12)

5. Fridley B (14)

 

 

GFW Invitational – 1/26/13

JV Kick
1.YME (4)
2. BOLD (6)
3. Crosby-Ironton (8)

Varsity Kick
1. YME (3)
2. BOLD (6.5)
3. Duluth Marshall (8.5)
4. GFW (12)
5. Norwood Young America (15)
6. New Ulm Cathedral (17.5)

JV Jazz
1. BOLD Black (4)
2. YME A (5)
3. YME B (11)
4. Crosby-Ironton (12)
5. BOLD Red (13)

Varsity Jazz
1. YME (4)
2. Duluth Marshall (5)
3. BOLD (10.5)
4. Norwood Young America (12.5)
5. GFW (13)
6. New Ulm Cathedral (18)
7. Sleepy Eye Public (21)

 

Simley Invitational – 1/26/13

Varsity AA Jazz
1.  Benilde St. Margaret’s (3.5)
2.  Sartell (6)
3.  Simley (10)
4.  Totino-Grace (10)
5.  Mound Westonka (15)

Varsity AA Kick
1.  Sartell (3)
2.  Benilde St. Margaret’s (6)
3.  Simley (10)
4.  Mound Westonka (11)

Varsity AAA Jazz
1.  Rochester John Marshall (3)

Varsity AAA Kick
1.  Rochester John Marshall (3)

JV Jazz
1.  Benilde St. Margaret’s (3)
2.  Simley (6.5)
3.  Mound Westonka (9.5)
4.  Byron (11.5)

 

Camden Conference Championships – 1/26/13

Varsity Kick:

1.  Lac Qui Parle Valley/Dawon-Boyd (3)
2.  Renville County West (6)
3.  Tracy-Milroy-Balaton (9.5)

4.  Canby/Minneota
5.  MACCRAY
6.  Lakeview
7.  Wabasso
8.  Belgrade-Brooten-Elrose

JV Kick:

1.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd JV
2.  Canby/Minneota JV

3.  Renville County West JV
4.  Tracy-Milroy-Balaton JV

Varsity Jazz:

1.  Tracy-Milroy-Balaton (3)
2.  Renville County West (7)

3.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd
4.  MACCRAY
5.  Lakeview

JV Jazz:

1.  Renville County West A Squad
2.  Renville County West B Squad

3.  Tracy-Milroy-Balaton JV
4.  Lakeview JV
5.  MACCRAY JV

 

Byron Mini Meet – 1/21/13

Varsity Jazz

1.  Byron (3)

2.  Cannon Falls (7)

3.  Century (8)

4.  Winona (23)

 

Varsity Kick

1.  Cannon Falls (3)

2.  Byron (7)

3.  Century (10)

4.  Winona (10)

5.  Kenyon-Wanamingo (15)

 

New London Spicer Invitational – 1/26/13

 

A/AA High Kick Varsity:

1st place – Pelican Rapids (3)

2nd place – Willmar (6)

3rd place – New London Spicer (10)

 

A/AA Jazz Varsity:

1st place – Pelican Rapids (3)

2nd place – New London Spicer (6)

3rd place – Melrose (10)

 

AA High Kick JV:

1st place – Hutchinson (3)

2nd place – Willmar (7)

 

AA Jazz JV:

1st place – Hutchinson (3)

 

Satin Stitches
Dirty Dog Productions
Just For Kix
Timberwolves
The Line Up
Charmed Runnin

YOUR AD HERE

Interested in advertising on MNHSDanceTeam.com? Email mnhsdanceteam@gmail.com for our advertisers packet for 2017-18!

Categories


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.