This year’s competition results:

Have results you’d like to see included? Send as many placements (and rank scores) as possible to mnhsdanceteam@gmail.com


State Kick Tournament – 2/16/13



Class A

1.  Cannon Falls

2.  Aitkin

3.  YME

4.  Lake City

5.  LacQuiParle Valley

6.  BOLD

7.  Duluth Marshall

8.  Pelican Rapids

9.  Zumbrota-Mazzeppa

10.  Frazee

11.  Bagley

12.  Dover-Eyota

Class AA

1.  Chaska

2.  Sartell

3.  Totino-Grace

4.  Austin

5.  Faribault

6.  St. Cloud Cathedral

7.  Marshall

8.  Delano

9.  ROCORI

10.  Fridley

11.  Hutchinson

12.  Concordia Academy

Class AAA

1.  Eastview

2.  Brainerd

3.  Burnsville

4.  Wayzata

5.  St. Cloud Tech

6.  Maple Grove

7.  Apple Valley

8.  Chanhassen

9.  Blaine

10.  Eagan

11.  Henry Sibley

12.  Spring Lake Park


State Jazz Tournament – 2/15/13


Class A

1.  Yellow Medicine East

2.  Aitkin

3.  Zumbrota-Mazeppa

4.  Marshall School, Duluth

5.  Frazee

6.  Renville County West

7.  Tracy-Milroy-Balaton

8.  Cannon Falls

9.  Crosby-Ironton

10.  Pelican Rapids

11.  St. Charles

12.  Mayer Lutheran

Class AA

1.  Chaska

2.  Benilde-St. Margaret’s

3.  Totino-Grace

4.  Sartell-St. Stephen’s

5.  Simley

6.  St. Cloud Cathedral

7.  Mound Westonka

8.  Marshall

9.  Rocori

10.  Holy Family

11.  Fridley

12.  Chisago Lakes

Class AAA

1.  Maple Grove

2.  Wayzata

3.  Eastview

4.  Hopkins

5.  Spring Lake Park

6.  Blaine

7.  Eagan

8.  Brainerd

9.  St. Cloud Tech

10.  Burnsville

11.  Prior Lake

12.  Forest Lake

Section 3AAA – 2/9/13


Kick:

1. Henry Sibley

2. Eagan

3. Spring Lake Park

 

Jazz:

1. Eagan

2. Forest Lake (after double tiebreaker for first)

3. Spring Lake Park

Section 1AAA – 2/9/13


Kick:

1. Eastview

2. Burnsville

3. Apple Valley

 

Jazz:

1. Eastview

2. Burnsville

3. Prior Lake

Section 2AA – 2/9/13


Kick:

1. Totino Grace (4)

2. Fridley (8)

3. Concordia Academy (14.5)

4. Chisago Lakes (15)

5. Hill Murray (19.5)

6. North Branch (25.5)

7. Duluth Denfeld (27.5)

8. Hermantown (28)

9. Zimmerman (34)

10. Monticello (36)

11. Becker (42)

12. Park Center (46)

13. Edison (52)

14. Big Lake (56)

 

Jazz:

1. Totino Grace (4)

2. Fridley (10.5)

3. Chisago Lakes (14)

4. Hill Murray (17)

5. Duluth Denfeld (17.5)

6. Concordia Academy (20.5)

7. Hermantown (23)

8. Zimmerman (33.5)

9. North Branch (35.5)

10. Monticello (38)

11. Becker (41.5)

12. Park Center (45)

13. Edison (52)

Section 1AA – 2/9/13


Kick:

1. Chaska (4)

2. Faribault (9)

3. Austin (10)

 

Jazz:

1. Chaska (4)

2. Benilde St. Margarets (8)

3. Simley (12)

Section 3A – 2/9/13


Kick:

1. Yellow Medicine East (4)

2. Lac Qui Parle Valley Dawson Boyd (8)

3. BOLD (12)

 

Jazz:

1. Yellow Medicine East (4)

2. Tracy Milroy Balaton (9)

3. Renville County West (10)

Section 2A – 2/9/13


Kick:

1. Aitkin (4)

2. Duluth Marshall (8)

3. PACT Charter School (12)

4. Mayer Lutheran (17)

5. Brooklyn Center (20.5)

6. GFW (22)

7. Norwood Young America (29)

8. New Ulm Cathedral (30)

9. Richfield (32)

10. Spectrum (40)

 

Jazz:

1. Aitkin (4)

2. Duluth Marshall (7)

3. Mayer Lutheran (13)

4. Norwood Young America (15)

5. PACT Charter School (21)

5. GFW (21) tie stands

7. New Ulm Cathedral (26.5)

8. Brooklyn Center (30.5)

9. Richfield (34)

Section 1A – 2/9/13


Kick:

1. Lake City (5)

2. Cannon Falls (6)

3. Zumbrota Mazeppa

4. Dover Eyota

 

Jazz:

1. Zumbrota Mazeppa

2. St. Charles

3. Cannon Falls

Section 2AAA – 2/2/13


Kick:

1. Wayzata

2. Maple Grove

3. Chanhassen

 

Jazz:

1. Maple Grove

2. Wayzata

3. Hopkins

Section 4AAA – 2/2/13


Kick:

1. Brainerd (5)

2. St. Cloud Tech (6)

3. Blaine (11)

 

Jazz:

1. Blaine (7)

2. St. Cloud Tech (9)

3. Brainerd (9)

Section 4AA – 2/2/13


Kick:

1. Sartell (4)

2. St. Cloud Cathedral (8)

3. Rocori (12.5)

4. Sauk Rapids (15)

5. Pequot Lakes (20.5)

6. St. Cloud Apollo (24.5)

7. Detroit Lakes (27)

8. Alexandria (29.5)

9. Fergus Falls (39.5)

10. Albany (40.5)

11. Melrose (40.5)

12. New London Spicer (45)

13. Annandale (50.5)

14. Crookston (56)

 

Jazz:

1. Sartell (4)

2. St. Cloud Cathedral (8)

3. Rocori (11)

4. Detroit Lakes (16.5)

5. Pequot Lakes (19.5)

6. Sauk Rapids (22)

7. St. Cloud Apollo (29)

8. Albany (32.5)

9. Alexandria (33.5)

10. Fergus Falls (41.5)

11. New London Spicer (42)

12. Melrose (46)

13. Crookston (52)

Section 3AA – 2/2/13


Kick:

1. Marshall (4)

2. Delano (12)

3. Hutchinson (12.5)

 

Jazz:

1. Marshall (5)

2. Mound Westonka (8)

3. Holy Family Catholic (13)

Section 4A – 2/2/13


Kick:

1. Bagley

2. Pelican Rapids

3. Frazee

 

Jazz:

1. Frazee

2. Pelican Rapids

3. Crosby Ironton

Lakeview Mini Meet – 2/1/13


Varsity Kick
1.  Yellow Medicine East
2.  Tracy-Milroy-Balaton
3.  Renville County West
4.  Atwater-Cosmos-Grove City
5.  Lakeview
6.  MACCRAY
7.  Worthington
8.  Richfield
9.  Canby/Minneota
JV Kick
1.  Yellow Medicine East JV
2.  Renville County West JV
3.  Montevideo Purple JV
4.  Canby/Minneota JV
5.  Atwater-Cosmos-Grove City JV
6.  Tracy-Milroy-Balaton JV
7.  Worthington JV
Varsity Jazz
1.  Yellow Medicine East
2.  Tracy-Milroy-Balaton
3.  Renville County West
4.  Worthington
5.  Richfield
6.  Lakeview
7.  MACCRAY
JV Jazz
1.  Renville County West (A squad) JV
2.  Yellow Medicine East (A squad) JV
3.  Tracy-Milroy-Balaton JV
4.  Yellow Medicine East (B squad) JV
5..  Renville County West (B squad) JV
6.  MACCRAY JV tied with…
6.  Worthington JV
8.  Lakeview JV

Cannon Falls Mini Meet – 1/31/13


Varsity Kick:
1. Cannon Falls (3)
2. Simley (7)
3. Farmington (9)
4. Northfield (11)
5. Rochester Century (16.5)
6. PACT Charter School (17.5)
7. Byron (19)
8. Wabasha Kellogg (23)
Varsity Jazz:
1. Simley (3)
2. Byron (6)
3. Farmington (9)
4. Northfield (12)
5. Cannon Falls (16.5)
6. Rochester Century (16.5) loses tie
7. PACT Charter School (21)
8. Wabasha Kellogg (24)
JV Jazz:
1. Rochester Century JV (3)
2. Wabasha Kellogg JV (6)

ACGC Mini Meet – 1/31/13


Varsity Kick:
1.  Atwater-Cosmos-Grove City (4)
2.  Mayer Lutheran (5.5)
3.  Paynesville
4.  Belgrade-Brooten-Elrosa
5.  Norwood-Young America
6.  Southwest Christian
Varsity Jazz:
1.  Mayer Lutheran (4)
2.  Norwood-Young America
JV Category:
1.  Mayer Lutheran JV
2.  Atwater-Cosmos-Grove City JV

Dover Eyota Invitational – 1/26/13


Varsity Jazz

1. Zumbrota-Mazeppa
2. St. Charles
3. Lewiston-Altura

JV Jazz

1. Zumbrota-Mazeppa JV
2. St. Charles JV

Varsity Kick

1. Lake City
2. Randolph
3. PEM
4. Zumbrota-Mazeppa

JV Kick

1. Lake City JV
2. Randolph JV

Prior Lake Invitational – 1/26/13


AAA JV Jazz:

1. Prior Lake JV (3)

2. Lakeville Starliners (7)

3. Shakopee JV (8)

4. Lakeville North JV (12)

5. Rosemount JV (14)

6. Farmington JV (16.5)

7. Bloomington JV (20)

8. Minneapolis SW JV (24)

 

JV Jazz A/AA:

1. Winona JV (3)

 

B Squad Jazz:

1. Lakeville North B (3)

2. Lakeville Starliners (6)

3. Shakopee B (9)

 

B Squad Kick:

1. Lakeville Starliners (3)

2. Prior Lake Lakettes (6)

3. Shakopee B (9)

4. Bloomington B (12)

 

JV AAA Kick:

1. Prior Lake  JV (4)

2. Shakopee  JV (5)

3. Lakeville North JV (9)

4. Farmington JV (13)

5. Bloomington JV (14)

6. Minneapolis SW JV (18)

 

JV Kick A/AA:

1. Albany JV (3)

2. Winona JV (6)

 

AAA Varsity Kick:

1. Prior Lake (3)

2. Lakeville North (7)

3. Shakopee (9)

4. Rosemount (12)

5. Farmington (14)

6. Bloomington (18)

7. Minneapolis SW (21)

 

A/AA Varsity Jazz:

1. Albany (3)

 

A/AA Varsity Kick:

1. Albany (3)

2. Spectrum (6)

 

AAA Varsity Kick:

1. Lakeville North (5)

2. Prior Lake (8.5)

3. Rosemount (9)

4. Farmington (10)

5. Shakopee (14.5)

6. Bloomington (17)

7. Minneapolis SW (21)

Mounds View Invitational – 1/26/13


AAA B-Squad Jazz
1. Blaine (4)
2. Minnetonka (6)
3. Henry Sibley (9)
4. Irondale (12)

AAA B-Squad Kick
1. Henry Sibley (3)

AAA JV Jazz
1. Blaine (3)
2. Andover (10) – won tie breaker
3. Minnetonka (10)
4. Chanhassen (11)
5. Henry Sibley (13)
6. Duluth East (15)

7. Spring Lake Park JV (25.5)

8. Centennial JV (26.5)

9. Forest Lake JV (28.5)

10. Champlin Park JV (32.5)

11. Irondale JV (33)

12. Anoka JV (35)

13. Mounds View JV (37)

14. Coon Rapids JV (37) loses tie

15. Osseo JV (45)

AAA JV Kick
1. Burnsville (4)
2. Minnetonka (5)
3. Apple Valley (9)
4. Blaine (13)
5. Henry Sibley (14)
6. Irondale (19)

7. Mounds View JV (21)

8. Forest Lake JV (25)

9. Centennial JV (26)

10. Coon Rapids JV (31)

11. Anoka JV (32)

12. Osseo JV (36)

AAA Varsity Jazz
1. Duluth East (3)
2. Anoka (10)
3. Mounds View (11.5) – won tie breaker
4. Forest Lake (11.5)
5. Henry Sibley (14)
6. Centennial (17)

7. Champlin Park (17.5)

8. Irondale (21.5)

9. Moorhead (27)

10. Stillwater (31)

11. Osseo (33)

12. Robbinsdale Cooper (34)

AAA Varsity Kick
1. Henry Sibley (4)
2. Champlin Park (6)
3. Centennial (10.5)
4. Mounds View (11)
5. Irondale (13.5)
6. Forest Lake (18)

7. Moorhead (21)

8. Duluth East (24.5)

9. Anoka (25)

10. Stillwater (32)

11. Robbinsdale Cooper (33)

12. Osseo (35)

 

AA Varsity Jazz:

1. Holy Family Catholic (4)

2. St. Cloud Cathedral (9)

3. Fridley (10)

4. Faribault (12)

5. South St. Paul (12) loses tie

6. Duluth Denfeld (19)

7. Hill Murray (20)

8. Waconia (23)

9. Zimmerman (27)

10. Monticello (30)

11. Mpls Edison (33)

 

AA JV Jazz:

1. Holy Family Catholic JV (3)

2. Marshall JV (6)

3. Fridley JV (10.5)

4. South St. Paul JV (14)

5. Duluth Denfeld JV (14.5)

6. Waconia JV (15)

7. Monticello JV (21)

8. Zimmerman JV (24)

 

AA Varsity Kick:

1. St. Cloud Cathedral (4)

2. Faribault (5)

3. Fridley (9)

4. Marshall (12)

5. Holy Family Catholic (17)

6. South St. Paul (17.5)

7. Waconia (21)

8. Hill Murray (25)

9. Zimmerman (27)

10. Duluth Denfeld (30)

11. Monticello (32)

12. Mpls Edison (36)

 

AA JV/B Kick:

1. Chaska JV (3)

2. St. Cloud Cathedral JV (6)

3. Faribault JV (9)

4. Marshall JV (13)

5. Waconia JV (16)

6. Fridley JV (17.5)

7. Zimmerman JV (21.5)

8. Waconia B (25)

9. South St. Paul  JV (25.5)

10. Zimmerman B (30)

 

AA B-squad Jazz:

1. Chaska B (3)

2. Marshall B (6)

3. Duluth Denfeld B (9.5)

4. Waconia B (12)

5. Fridley B (14)

GFW Invitational – 1/26/13


JV Kick
1.YME (4)
2. BOLD (6)
3. Crosby-Ironton (8)

Varsity Kick
1. YME (3)
2. BOLD (6.5)
3. Duluth Marshall (8.5)
4. GFW (12)
5. Norwood Young America (15)
6. New Ulm Cathedral (17.5)

JV Jazz
1. BOLD Black (4)
2. YME A (5)
3. YME B (11)
4. Crosby-Ironton (12)
5. BOLD Red (13)

Varsity Jazz
1. YME (4)
2. Duluth Marshall (5)
3. BOLD (10.5)
4. Norwood Young America (12.5)
5. GFW (13)
6. New Ulm Cathedral (18)
7. Sleepy Eye Public (21)

Simley Invitational – 1/26/13


Varsity AA Jazz
1.  Benilde St. Margaret’s (3.5)
2.  Sartell (6)
3.  Simley (10)
4.  Totino-Grace (10)
5.  Mound Westonka (15)

Varsity AA Kick
1.  Sartell (3)
2.  Benilde St. Margaret’s (6)
3.  Simley (10)
4.  Mound Westonka (11)

Varsity AAA Jazz
1.  Rochester John Marshall (3)

Varsity AAA Kick
1.  Rochester John Marshall (3)

JV Jazz
1.  Benilde St. Margaret’s (3)
2.  Simley (6.5)
3.  Mound Westonka (9.5)
4.  Byron (11.5)

New London Spicer Invitational – 1/26/13


A/AA High Kick Varsity:

1st place – Pelican Rapids (3)

2nd place – Willmar (6)

3rd place – New London Spicer (10)

 

A/AA Jazz Varsity:

1st place – Pelican Rapids (3)

2nd place – New London Spicer (6)

3rd place – Melrose (10)

 

AA High Kick JV:

1st place – Hutchinson (3)

2nd place – Willmar (7)

 

AA Jazz JV:

1st place – Hutchinson (3)

Camden Conference Championships – 1/26/13


Varsity Kick:

1.  Lac Qui Parle Valley/Dawon-Boyd (3)
2.  Renville County West (6)
3.  Tracy-Milroy-Balaton (9.5)

4.  Canby/Minneota
5.  MACCRAY
6.  Lakeview
7.  Wabasso
8.  Belgrade-Brooten-Elrose

JV Kick:

1.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd JV
2.  Canby/Minneota JV

3.  Renville County West JV
4.  Tracy-Milroy-Balaton JV

Varsity Jazz:

1.  Tracy-Milroy-Balaton (3)
2.  Renville County West (7)

3.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd
4.  MACCRAY
5.  Lakeview

JV Jazz:

1.  Renville County West A Squad
2.  Renville County West B Squad

3.  Tracy-Milroy-Balaton JV
4.  Lakeview JV
5.  MACCRAY JV

Alexandria Mini-Meet  – 1/25/13


JV Kick:

1. Alexandria JV (4)

2. Fergus Falls JV

 

Varsity Kick:

1. St. Cloud Apollo (4)

2. Alexandria (8)

3. Detroit Lakes

4. Fergus Falls

 

Varsity Jazz:

1. Detroit Lakes  (4)

2. St. Cloud Apollo (9)

3. Alexandria

4. Fergus Falls

Hiawatha Valley League Conference Championships – 1/25/13


Varsity Kick:

1. Cannon Falls (3)

2. Lake City (6)

3. Kasson Mantorville (9)

 

Varsity Jazz:

1. Byron (4.5)

2. Kasson Mantorville (4.5)

3. Zumbrota Mazeppa (9)

4. Cannon Falls

West Central Conference Championships – 1/24/13


Jazz:

1.  Yellow Medicine East (4)
2.  BOLD (9)
3.  Lac Qui Parle Valley-Dawson/Boyd (12)

Overall Jazz Champion–Yellow Medicine East

Kick:

1.  Yellow Medicine East ((5.5)
2.  Montevideo (9)
3.  Lac Qui Parle Valley-Dawson/Boyd (11.5)

Overall Kick Champion–Yellow Medicine East

Byron Mini-Meet – 1/21/13


Varsity Jazz

1.  Byron (3)

2.  Cannon Falls (7)

3.  Century (8)

4.  Winona (23)

 

Varsity Kick

1.  Cannon Falls (3)

2.  Byron (7)

3.  Century (10)

4.  Winona (10)

5.  Kenyon-Wanamingo (15)

Big 9 Conference Championships – 1/19/13


High Kick

1.       Austin

2.      Faribault

3.      Albert Lea

Jazz

1.       Faribault

2.      Austin

3.      Rochester JM

Overall

1.       Faribault (Big 9 Champions)

2.      Austin

3.      Albert Lea

Farmington Invitational – 1/19/13


JV Kick:

1. Belle Plaine

2. Cannon Falls

3. Bloomington Kennedy/Jefferson

4. Farmington

5. Chisago Lakes

6. Holy Angels

7. Hmong College Prep Academy

 

Varsity Kick:

1. Cannon Falls

2. Northfield

3. Farmington

4. Belle Plaine

5. Roseville

6. Chisago Lakes

7. Bloomington Kennedy/Jefferson

8. New Prague

9. North St. Paul

10. Tartan

 

JV Jazz:

1. Holy Angels

2. Chisago Lakes

3. Farmington

4. Bloomington Kennedy/Jefferson

5. Roseville

6. Belle Plaine

7. New Prague

8. North St. Paul

9. Tartan

10. Belle Plaine B

 

Varsity Jazz:

1. Chisago Lakes

2. Farmington

3. Tartan

4. Bloomington Kennedy/Jefferson

5. Northfield

6. Roseville

7. Belle Plaine

8. Cannon Falls

9. New Prague

10. North St. Paul

Yellow Medicine East Invitational – 1/19/13


Varsity Kick:

1. YME (4)

2. BOLD (5)

3. LQPV (10)

4. Tracy MB (12.5)

5. RCW (13)

 

JV Kick:

1. Montevideo Gold JV(4)

2. LQPV JV (8.5)

3. YME JV (8.5)

4. BOLD JV (10)

 

Varsity Jazz:

1. YME (3)

2. Tracy MB (6)

3. RCW (9)

4. Worthington (13)

 

JV Jazz:

1. RCW JV (3)

2. BOLD JV (7)

3. YME JV A (7.5)

4. YME JV B (13)

Wright County Conference Finals – 1/19/13


Conference Kick Championship:

1. Hutchinson

2. Delano

Conference Jazz Champion:

1. Holy Family

2. Mound Westonka and Orono

Overall Conference Champion:

Mound Westonka

Lake Superior Conference Finals – 1/19/13


Kick:

1. Superior (4)

2. Duluth Marshall (5)

3. Duluth Denfeld( 10)

4. Hermantown (11)

 

Jazz:

1. Duluth Marshall (3.5)

2. Duluth Denfeld( 5.5)

3. Hermantown (10)

4. Superior (11)

Overall:

1. Duluth Marshall

2. Duluth Denfeld, Superior

4. Hermantown

Mayer Lutheran Invitational – 1/19/13


Varsity Jazz:

1. Norwood Young America (3)

2. Brooklyn Center (7)

3. Richfield (8.5)

4. St. Croix Lutheran (11)

Mayer Lutheran (DQ)

PACT Charter School (exhibition)

 

Varsity Kick:

1. PACT Charter  School (4)

2. Mayer Lutheran (5)

3. Norwood YA (11) wins tie

4. Richfield (11)

5. St. Croix Lutheran (16.5)

6. Brooklyn Center (16.5)

7. Kenyon-Wanamingo (21)

8. Spectrum (DQ)

 

JV Jazz:

1. Mayer Lutheran JV (3)

2. St. Croix Lutheran JV (7)

3. Norwood YA JV (8)

Pelican Rapids Invitational – 1/19/13


Varsity Jazz:

1. Moorhead (7)

2. Aitkin (8)

3. Detroit Lakes (8.5)

4. Pelican Rapids (9)

5. Frazee (11.5)

 

Varsity Kick:

1. Detroit Lakes (6)

2. Pelican Rapids (6)

3. Moorhead (11)

4. Frazee (11.5)

5. Bagley (12.5)

Wayzata Invitational – 1/19/13


B Squad Jazz
1.  Eastview (3)
2.  Wayzata (6)
3.  Minnetonka (9)
4.  Blaine (12)
5.  Eagan (15.5)
6.  Burnsville (17.5)

JV Jazz
1.  Wayzata (3)
2.  Eastview (6)
3.  Eden Prairie (9)
4.  Blaine (12.5)
5.  Minnetonka (21.5)
6.  Edina (21.5)
7.  Duluth East 22.5)
8.  Chanhassen (25)
9.  Andover (27.5)
10.  Eagan (29)
11.  St. Cloud Tech (32)
12.  Lakeville South (32)
13.  Burnsville (34.5)
14.  Anoka (43.5)
15.  Forest Lake (44.5)
16.  Apple Valley (49)
17.  Cretin Derham Hall (51)
18.  St. Francis (51)

JV Kick
1.  Blaine (3.5)
2.  Wayzata (6.5)
3.  Minnetonka (10)
4.  Burnsville (10)
5.  Apple Valley (16.5)
6.  Eagan (18)
7.  Brainerd (21.5)
8.  Lakeville South (26.5)
9.  Forest Lake (27)

AAA Varsity Jazz:

1. Wayzata (3)

2. Eastview (6.5)

3. Hopkins (12)

4. Chanhassen (16)

5. Brainerd (16.5)

6. Edina (17.5)

7. Andover (19.5)

 

AAA Varsity Kick:

1. Brainerd (3.5)

2. St. Cloud Tech (7)
3. Wayzata (11)

4. Hopkins (14)

5. Blaine (16)

6. Eden Prairie (18.5)

Totino Grace Invitational – 1/19/13


B Squad Jazz
1.  Totino-Grace B (5)
2.  Chaska B (7)
3.  Totino-Grace Middle School (13.5)

JV Jazz
1.  Chaska (4)
2.  Totino-Grace (8)
3.  Sauk-Rapids Rice (13)
4.  Simley (18)

Varsity Jazz
1.  Sartell (5)
2.  Totino-Grace  (7.5)
3.  Simley (11.5)
4.  Marshall (17)
5.  Fridley (19)
6.  Rocori (24)

Middle School Kcik
1.  TG Middle School (4)
2.  Studio of Stars Middle School (8)

JV Kick
1.  Chaska (4)
2.  Kasson-Mantorville (11)
3.  Marshall (14.5)
4.  Alexandria (15.5)

Varsity Kick
1.  Chaska (5)
2.  Sartell (8)
3.  Totino-Grace (11)
4.  Rocori (20.5)
5.  Marshall (22.5)
6.  Simley (24)

Central Lakes Conference Championship – 1/18/13


Jazz:

1. Brainerd (4)

2. St. Cloud Tech (9)

3. Sartell (10)
4. Rocori (16)

5. Sauk Rapids Rice (20)

6. St. Cloud Apollo (24)

7. Alexandria (27)

 

Kick:

1. Sartell (4)

2. Brainerd (8)

3. St. Cloud Tech (11)

4. Rocori (16)

5. Sauk Rapids Rice (20)

Northern Lights Conference Championship – 1/18/13


Varsity Jazz

1. Aitkin 3

2. Pequot Lakes 6

3. Crosby Ironton 9

4. Pierz 12

 

JV Jazz

1. Aitkin Black 3

2. Pierz JV6

3. Aitkin Red 9

4. Pequot Lakes JV13

5. Crosby Ironton JV 14

 

Varsity High Kick

1. Aitkin 3

2. Pequot Lakes 6

3. Crosby Ironton 9

4. Pierz 12

 

JV Kick

1. Aitkin Black 3

2. Pierz JV7.5

3. Aitkin Red 9.5

4. Crosby Ironton JV 12

5. Pequot Lakes JV 13

 

Overall Conference Champions

Varsity

1st Aitkin

Runner up Pequot Lakes

 

JV

1st Aitkin Black

Runner up Pierz JV

Lake  Conference Jazz Meet –  1/17/13

Varsity:

1. Wayzata (4)

2. Hopkins (9)

3. Eden Prairie (14)

4. Edina (14.5)

5. Minnetonka (17.5)

 

JV Jazz:

1. Wayzata JV (4)

2. Eden Prairie JV (8)

3. Minnetonka JV (14)

4. Edina JV (17)

5. Hopkins JV (18)

Suburban East Conference Championships-  1/16/13

Jazz:

1. Forest Lake (3)

2. Mounds View (6)

3. Cretin (9)

4. Roseville (13)

5. Stillwater (15)

6. East Ridge (16.5)

7. Park (21)

 

Kick:

1. Mounds View (3.5)

2. Forest Lake (6.5)

3. Cretin (8)
4. Roseville (12)

5. Park (17)

6. East Ridge (17) loses tie

7. Stillwater (21)

 

Overall Conference Champion: Forest Lake

Missota Conference Championships-  1/12/13

Varsity Jazz
1.  Chaska (3)
2.  Chanhassen (6)
3.  Academy of Holy Angels (10)
4.  Shakopee (12)
5.  Farmington (16)
6.  Northfield (16)
Varsity Kick
1.  Chaska (3)
2.  Chanhassen (6)
3.  Northfield (11.5)
4.  Shakopee (13)
5.  Farmington (14)
6.  Academy of Holy Angels (15)
Overall Conference Champion:  Chaska

Lakeville South Invitational-  1/12/13

AAA JV Kick:
1. Burnsville JV (3)
2. Lakeville South JV (8.5)
3. Apple Valley JV (9.5)
4. Prior Lake JV (10)
5. Bloomington JV (14)
6. Lakeville North JV (16)
7. Irondale JV (22)
8. Brainerd JV (23)
9. Rochester Mayo JV (27)
10. Bemidji JV (30)
11. Minneapolis SW JV (33)
AAA Varsity Kick:
1. Brainerd (3)
2. Lakeville South (6)
3. Prior Lake (12)
4. Irondale (14)
5. Lakeville North (15)
6. Bloomington (16)
7. Bemidji (22.5)
8. Roseville (24)
9. Rochester Mayo (24.5)
10. Minneapolis SW (29.5)
11. Park (33)
AA JV Kick:
1. Austin JV (3)
2. Superior WI JV (6)
3. New London Spicer JV (9)
AA Varsity Kick:
1. Austin (3)
2. Superior WI (6)
3. Duluth Denfeld (10)
4. New London Spicer (11)
A Varsity Kick:
1. Kenyon Wanamingo (3)
2. St. Paul Academy (6)
3. Hmong Academy (DQ)
Middle School Kick:
1. Lakeville Starliners (3)
2. Prior Lake Middle (6)
3. Austin (9)
4. Bloomington B-squad (12)
AAA JV Jazz:
1. Duluth East JV (5) wins tie
2. Prior Lake JV (5)
3. Lakeville South JV (9.5)
4. Irondale JV (11)
5. Lakeville North JV (13)
6. Bloomington JV (20)
7. Roseville JV (20
8. Bemidji JV (25)
9. Rochester Mayo JV (26)
10. Minneapolis Southwest JV (29)
AAA Varsity Jazz:
1. Brainerd (4)
2. Lakeville South (6.5)
3. Duluth East (11) wins tie
4. Prior Lake (11)
5. Irondale (14)
6. Lakeville North (20.5)
7. Rochester Mayo (23.5)
8. Rochester JM (27)
9. Bloomington (28)
10. Bemidji (28) loses tie
11. Roseville (28.5)
12. Stillwater (37)
13. Minneapolis SW (39)
14. Park (40)
AA JV Jazz:
1. Duluth Denfeld JV (3)
2. Austin JV (6)
3. Superior WI  JV (9)
AA Varsity Jazz:
1. Austin (3)
2. Duluth Denfeld (6)
3. New London Spicer (9)
4. Superior WI (DQ)
B Squad Jazz:
1. Lakeville Starliners (4)
2. Lakeville North B (5)
3. Irondale B (8)
Middle School Jazz:
1. Lakeville Starliners B (3)
2. Duluth Denfeld (6)

Marshall Invitational-  1/12/13

Class AA Jazz:
1.  Marshall
Class A Jazz:
1.  Tracy Milroy Balaton (3)
2.  BOLD (7.5)
3.  Renville County West (8)
4.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd (12.5)
5.  Worthington (15.5)
6.  GFW
7.  New Ulm Cathedral
8.  MACCRAY
9.  Lakeview
10.  Waterville-Elysian-Morristown
JV Jazz:
1.  Marshall JV (4)
2.  Renville County West  JV (6)
3.  BOLD JV–Black (8)
4.  MACCRAY JV (12)
 5.  Lakeview JV
B-Squad Jazz:
1.  Marshall JV B-Squad (3)
2.  BOLD JV-Red (6)
3.  Renville County West JV B-Squad (9)
Class AA Kick:
1.  Marshall
Class A Kick:
1.  Cannon Falls (3)
2.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd (7.5 tie/won)
3.  BOLD (7.5 tie)
4.  Renville County West (12)
5  Tracy-Milroy-Balaton (15)
6.  GFW
7.  New Ulm Cathedral
8.  Worthington
9.  Canby-Minneota
10.  Wabasso
11.  Lakeview
12.  MACCRAY
13.  Waterville-Elysian-Morristown
JV Kick:
1.  Marshall JV (3)
2.  Cannon Falls JV (6)
3.  BOLD JV (10)
4.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd JV
5.  Renville County West JV
6.  Worthington JV
7.  Canby-Minneota JV

NWSC Conference Championships-  Maple Grove 1/12/13


JV Jazz
1 Maple Grove
2 Blaine Blue
3 Andover

JV Kick
1 Blaine
2 Centennial
3 Coon Rapids

Jazz Overall
1 Maple Grove
2 (tie) Andover and Blaine

Kick Overall
1 Maple Grove
2 Blaine
3 (tie) Andover and Champlin Park

Overall Conference Champion
Maple Grove

Waconia Invitational – 1/12/13


High Kick – AA

1. Benilde-St. Margaret’s
2. Hutchinson
3. Montevideo
4. South St. Paul
5. Waconia

High Kick – AA JVA

1. Hutchinson
2. Belle Plaine

High Kick – AA JVB

1. Waconia

High Kick – A

1. Norwood

High Kick – AAA

1. Minneapolis South

Jazz – AA

1. Benilde-St. Margaret’s
2. South St. Paul
3. Orono
4. Waconia
5. Belle Plaine

Jazz – AA JVA

1. Benilde-St. Margaret’s
2. Hutchinson
3. Orono

Jazz – AA JVB

1. Belle Plaine
2. Waconia

Jazz – A

1. Norwood

Jazz – AAA

1. Buffalo

Rocori Invitational – 1/12/13


Kick

1.  Sartell (3)

2.  Rocori (6)

3.  Alexandria (9)

Jazz

1.  Sartell (3)

2.  Rocori (6)

3.  Monticello (9)

Minnetonka Invitational – 1/12/13


AA Kick:

1.  Faribault (4)
2.  Totino Grace (5)
3.  Delano (10)
4.  Mound Westonka (12)
5.  Holy Family (13)
6.  Hill Murray (18)
7.  Spectrum (21)

AA Jazz:

1.  Totino Grace (3)
2.  Mound Westonka (7)
3.  Holy Family (9)
4.  Delano (13)
5.  Faribault (14)
6.  Hill Murray (18)

JV Kick
1. Wayzata  (3)
2.  Minnetonka (6)
3.  Henry Sibley (10)
4. Forest Lake (13.5)
5 . Rogers (14.5)
6 . Mounds View (16)

JV Jazz
1.  Eastview (4.5)
2.  Wayzata (4.5)
3 . Minnetonka (10)
4.  Edina (12.5)
5 . Forest Lake (17)
6.  Rogers (18)
7.  Henry Sibley (20)
8 . Spring Lake Park (23.5)
9.  Mounds View (25.5)
10. Cretin (29)

AAA Varsity Jazz
1.  Spring Lake Park (3)
2.  Minnetonka (6.5)
3.  Rogers (10)
4.  Forest Lake (13.5)
5.  Henry Sibley (14)
6.  Moundsview (16)
7.  Cretin (21)

AAA Varsity Kick
1.  Henry Sibley (5)
2.  Minnetonka (6)
3.  Rogers (8)
4.  Forest Lake (13) tie breaker
5.  Moundsview (13)
6.  Cretin (18)
B-Squad Kick
1-Edina B (3)
2-Henry Sibley B (6)

B-Squad Jazz
1-Eastview B (3)
2-Wayzata B (6)
3-Edina B (8)
4-Minnetonka B (12)
5-Henry Sibley B (15)

Blaine Invitational – 1/5/13


AA Varsity Kick:

1. St. Cloud Cathedral (3)

2. Hermantown (6)

 

AA Varsity Jazz:

1. St. Cloud Cathedral (3)

2. Hermantown (6)

 

AA/AAA JV Kick:

1. Blaine JV (4)

2. St. Cloud Cathedral JV (5)

3. Brainerd JV (10)

4. Forest Lake JV (13)

5. Edina MS (14)

6. Coon Rapids JV  (18)

 

AAA JV Jazz:

1. Blaine JV (3)

2. Edina JV (6)

3. Duluth East JV (8.5)

4. Champlin Park JV ( 13)

5. St. Cloud Tech JV (14)

6. Forest Lake JV (18)

7. Coon Rapids JV (21)

8. Anoka JV (25)

9. Osseo JV (26.5)

10. Minneapolis SW JV (30)

11. Rochester Century JV (33)

 

AAA Varsity Kick:

1. St. Cloud Tech (3)

2. Blaine (6)

3. Edina (10)

4. Champlin Park (11)

5. Elk River (17)

6. Moorhead (20)

7. Forest Lake (21)

8. Duluth East (23)

9. Rochester Century (29)

10. Coon Rapids (30)

11. Anoka (32.5)

12. Rochester John Marshall (32.5)

13. Minneapolis SW (38.5)

14. Osseo (42)

 

AAA Varsity Jazz:

1. Blaine (4)

2. Edina (5)

3. Duluth East (11)

4. Forest Lake (13)

5. Champlin Park (14.4)

6. Coon Rapids (18)

7. Anoka (18.5)

8. Elk River(21.5)

9. Moorhead (25)

10. Rochester JM (31)

11. Minneapolis SW (34)

12. Osseo (35)

 

AAA B-squad Jazz:

1. Edina MS (4)

2. Blaine B (5)

Wright County Conference Jazz Meet- Delano 1/10/13


1.  Orono (4.5)
2.  Holy Family (6.5)
3.  Mound Westonka (7)
4.  Delano (12)
5.  Waconia (15)
6.  Hutchinson
7.  Glencoe Silver Lake
8.  New London Spicer

Lake Conference Kick Meet- 1/10/13


Varsity
1. Wayzata (4)
2. Eden Prairie (9)
3. Minnetonka (13)
4. Hopkins (14)
5. Edina (19)

JV
1. Wayzata (4)
2. Minnetonka (10 Tie)
3. Hopkins (10 Tie)

Sauk Rapids Rice Mini Meet – 1/8/13


Varsity AA Jazz:

1. Sartell (3)

2. St. Cloud Cathedral (6)

3. ROCORI (11)

4. Pequot Lakes

5. Sauk Rapids Rice

6. St. Cloud Apollo

7. Alexandria

AA Varsity Kick:

1. Sartell (4)

2. St. Cloud Cathedral (5)

3. ROCORI (9)

4. Sauk Rapids Rice

5. Alexandria

6. St. Cloud Apollo

7. Pequot Lakes

 

AA JV Kick:

1. St. Cloud Cathedral JV (3)

2. ROCORI JV

3. Pequot Lakes JV

4. Alexandria JV

 

AA JV Jazz:

1. Sauk Rapids Rice JV (3)

2. Pequot Lakes JV

Northern Lights Conference Jazz  Meet –  Pierz 1/8/13


Varsity
1.  Aitkin (3)
2.  Pequot Lakes (6)
3.  Crosby Ironton
4.  Pierz

JV
1.  Aitkin Black JV (3)
2.  Pierz JV (6)
3.  Aitkin Red JV
4.  Pequot Lakes JV
5.  Crosby Ironton JV

Mississippi 8 Conference Kick Meet –  1/7/13


1. Rogers 3
2. Monticello 6
3 Big lake 9

JV
1. Rogers 3

Blaine Invitational – 1/5/13


AA Jazz
1st St Cloud Cathedral (3)

AA Kick
1st St Cloud Cathedral (3)

AAA-JV Kick
1st Blaine (4)
2nd St Cloud Cathedral (5)
3rd Brainerd (10)

AAA-JV Jazz
1st Blaine (3)
2nd Edina (6)
3rd Duluth East (8.5)

B-squad Jazz
1st Edina MS (4)

AAA Jazz
1st Blaine (4)
2nd Edina (5)
3rd Duluth East (11)
4th Forest Lake (13)

AAA Kick
1st St Cloud Tech (3)
2nd Blaine (6)
3rd Edina (10)
4th Champlin Park (11)

Winona Invitational – 1/5/13


JV Kick:

1.     Lake City (4)

2.     Rushford-Peterson (6)

3.     St. Charles (8.5)

 

Varsity Kick:

1.     Lake City (3)

2.     St. Charles (6.5)

3.     Zumbrota-Mazeppa (10)

4.     Dover-Eyota (12.5)

5.     Winona (15.5)

 

JV Jazz:

1.     Zumbrota-Mazeppa (4)

2.     St. Charles (5)

 

Varsity Jazz:

1.     Zumbrota-Mazeppa (3)

2.     St. Charles (6)

3.     Houston (9)

Belle Plaine Invitational –  1/5/13


A/AA B-squad Jazz

1. Belle Plaine B-squad  (4)

2. Waconia B-squad      (5)

3. Renville County West B-squad  (8)

A/AA JV Jazz

1. Renville County West JV (3)

2. Belle Plaine JV   (7)

3. New Prague JV  (9)

4. Waconia JV   (10)

5. Crosby Ironton JV (15)

6. Norwood Young America JV  (18)

A Varsity  Jazz

1. Renville County West (5) Won tie breaker

2. Crosby Ironton (5)

3. Norwood Young America (8)

4. Richfield (12)

AA Varsity Jazz

1. Delano   (4)

2. Albert Lea  (6)

3. Waconia  (10)

4. Belle Plaine (12)

5. New Prague  (14)

6. New Ulm (18)

7. Glencoe Silver Lake (21)

A/AA JV High Kick

1. Belle Plaine JV (3)

2. Waconia B-squad  (6)

3. Waconia JV   (9.5)

4. Crosby Ironton JV   (11.5)

5. Renville County JV   (15)

A Varsity High Kick

1. Crosby Ironton  (3)

2. Renville County West   (6)

3. Richfield  (10)

4. Norwood Young America   (11)

AA Varsity High Kick

1. Delano   (4)

2. Albert Lea   (7)

3. Waconia    (8)

4. Belle Plaine   (11)

5. New Prague   (15)

6. Glencoe Silver Lake  (19)

7. New Ulm  (20)


North Suburban Conference Championships –  1/5/13


JV Jazz

1. Benilde-St. Margaret’s (3)

2.  Totino-Grace (7)

3.  St. Francis (11)

4.  Spring Lake Park (11.5)

5.  Irondale Gold (14)

 

Varsity  Jazz

1.  Benilde-St. Margaret’s (3)

2.  Totino-Grace (6)

3.  Spring Lake Park (10)

4.  Chisago Lakes (13)

5.  Irondale (14)

 

JV Kick

1.  Chisago Lakes (4)

2.  Fridley (7)

 

Varsity  Kick

1. Totino-Grace (3)

2.  Spring Lake Park (6.5)

3.  Benilde-St. Margaret’s (8.5)

4.  Fridley (12.5)

5.  Irondale (13.5)

 

Overall Conference Results

Jazz

1.  Benilde-St. Margaret’s

2.  Totino-Grace

3.  Spring Lake Park

4.  Irondale

 

Kick

1.  Totino-Grace

2.  Benilde-St. Margaret’s

3.  Spring Lake Park

4.  Fridley

Henry Sibley Invitational –  1/5/13


AA/AAA B-Squad Jazz
1. Minnetonka (4)
2. Henry Sibley (7)
3. Kasson Mantorville (10)
4. Duluth Denfeld (12)
5. Byron (14)
AA/AAA B-Squad Kick
1. Henry Sibley (3)
2. Zimmerman (6)
A/AA JV Jazz
1. Kasson Mantorville (5)
2. Byron (7)
3. Austin (8.5)
4. Duluth Denfeld (9.5)
5. Zimmerman (15)
A/AA JV Kick
1. Austin (3)
2. Randolph (7)
3. Kasson Mantorville (9)
4. Zimmerman (11)
A/AA Varsity Jazz
1. Byron (5, won tie breaker)
2. Austin (5)
4. Kasson (9)
5. Zimmerman (13)
6. Duluth Denfeld (14)
7. St. Croix Lutheran (18)
A/AA Varsity Kick
1. Austin (3)
2. Kasson (6)
3. Randolph (9)
4. Zimmerman (12)
5. Duluth Denfeld (15)
AAA JV Jazz
1. Chanhassen (3)
2. Henry Sibley (7)
3. Centennial (8)
4. Cretin Derham Hall (13)
5. Rosemount (14)
6. Roseville (18)
7. Tartan (22)
8. Northfield (23)
9. Rochester Mayo (26)
AAA JV Kick
1. Henry Sibley (3)
2. Northfield (7)
3. Centennial (8)
4. Rochester Mayo (12)
AAA Varsity Jazz
1. Chanhassen (3)
2. Henry Sibley (6.5)
3. Centennial (8.5)
4. Rosemount (12)
5. Roseville (18 won tie breaker)
6. Tartan (18)
7. Cretin Derham Hall (20)
8. Rochester Mayo (21)
9. Park (27)
10. Minneapolis South (30)
AAA Varsity Kick
1. Henry Sibley (4)
2. Chanhassen (5)
3. Rosemount (9)
4. Centennial (12)
5. Cretin Derham Hall (15)
6. Roseville (21)
7. Rochester Mayo (22)
8. Tartan (23)
9. Park (24)
10. Minneapolis South (30)

Alexandria Invitational –  1/5/13


Class A Varsity Jazz:

1. Aitkin (3)

2. Duluth Marshall (6)

3. YME (8)

4. Frazee (12.5)

5. Pelican Rapids (15)

6. Lac Qui Parle Valley (18)

7. BOLD (21.5)

8. Tracy (23)

9. United Clay Becker (30)

10. Pierz (30.5)

11. Lakeview (32)
12. PACT (36)

13. DGF (37)

14. MACCRAY (14)

 

Varsity Class A Kick:

1. Aitkin (4.5)

2. Lac Qui Parle Valley (6.5)

3. YME  (6.5) lost tie breaker

4. Duluth Marshall (14.5)

5. BOLD (19)

6. Pierz (19.5)

7. Pelican Rapids (20)

8. Frazee (21.5)

9. PACT (23)

10. Tracy (26)

11. Lakeview (37)

12. MACCRAY (37) lost tie breaker

13. Wadena (40)

14. DGF (40.5)

15. United Clay Becker (43)

16. BBE (44.5)

17. Canby (51.5)

18. Spectrum (52)

 

A JV Kick

1.  Aitkin-Black

2.  BOLD

3.  Frazee

4.  Aitkin-Red

5.  YME

 

A JV Jazz

1.  YME-A

2.  BOLD

3.  Aitkin-Black

4.  Frazee

5.  Pierz

 

AA JV Kick

1.  Montevideo

2.  Rocori

3.  Willmar

 

AA JV Jazz

1.  Monticello

2.  Bemidji

 

AA Varsity Kick

1.  Montevideo (4.5) *

2.  Rocori (4.5)*

3.  Sauk-Rapids (10)

4.  Pequot lakes (11)

5.  Alexandria (13)

6.  St. Cloud Apollo (19)

 

AA Varsity Jazz

1.  Rocori (5.5)*

2.  Sauk rapids-Rice (5.5)*

3.  Pequot Lakes (8)

4.  Detroit Lakes (12)

5.  Bemidji (19)

Frazee Invitational –  12/22/12


Class A JV Kick:

1. DGF (3.5)

2. Frazee (7.5)

3. Wadena (9)

4. Bagley (10)

 

JV AA Kick:

1. Detroit Lakes (3)

2. Bemidji (6)

3. Fergus Falls (9)

 

Varsity Kick:

1. Bagley (4)

2. Frazee (6)

3. Bemidji (8)

4. Wadena (13)

5. DGF (15)

6. United Clay Becker (17)

 

Class A JV Jazz:

1. Frazee (3)

2. DGF (6)

 

Class AA JV Jazz:

1. Detroit Lakes (4)

2. Bemidji (5)

3. Fergus Falls (9)

 

Varsity Jazz:

1. Frazee (3)

2. Bemidji (6)
3. DGF (10)

4. United Clay Becker (12)

5. Bagley (15)

Classic Suburban Conference Championships –  12/20/12


JV Jazz
1.  Henry Sibley JV (4)
2.  Simley JV (9)
3.  South St. Paul (11)
4.  North St. Paul (17)
Varsity Jazz
1.  Henry Sibley (7)
2.  Simley (8)
3.  South St. Paul (9)
4.  Hill-Murray (19)
JV Kick
1. Henry Sibley JV (4)
2.  South St. Paul JV (9)
3.  North St. Paul JV (13)
Varsity Kick
1.  Henry Sibley (4)
2.  Simley (9)
3.  South St. Paul (11)
4.  Hill-Murray (17)
Conference Sportsmanship Award:  North St. Paul
Conference Jazz Champion:  Simley
Conference Kick Champion:  Henry Sibley
Overall Conference Champion:  Henry Sibley

Lake Conference Kick Meet –  12/20/12


Varsity
1. Wayzata (3)
2. Hopkins (7)
3. Eden Prairie (9)
4. Minnetonka (12)
5. Edina (15)

JV
1. Wayzata (3)
2. Minnetonka (6)
3. Hopkins (9)

Minnesota River Conference  Meet –  12/20/12


Varsity High Kick
1st – Mayer Lutheran – 3 rank points
2nd – Norwood Young America – 6 rank points
DQ – Jordan and Belle Plaine
Varsity Jazz
1st – Belle Plaine – 3 rank points
2nd – Mayer Lutheran – 6 rank points
3rd – Norwood Young America – 9 rank points

Missota Conference Jazz Meet – Chaska 12/18/12


Varsity Jazz
1. Chaska (3)
2. Chanhassen (6)
3. Holy Angels (9)
4. Shakopee (12)
5. Farmington (15)
6. Northfield (18)
JV Jazz
1. Chaska JV (3)
2. Chanhassen JV (6)
3. Shakopee JV (9)
4. Holy Angels JV (12)
5. Farmington JV (14)
6. Northfield JV (18)

Northwest Suburban Conference Kick Meet – Anoka 12/17/12


Side A:

1. Maple Grove (4)

2. Blaine (5)

3. Anoka

4. Coon Rapids

5. Osseo

 

Side B:

1. Elk River (6)

2. Andover (7)

3. Champlin Park

4. Centennial

5. Park Center

Edina Invitational – 12/15/12


Jazz Results
AAA B Squad Jazz
1. Edina (3)
AAA JV Jazz
1. Edina (3)
2. Rogers (7)
3. Shakopee (10)
4. Champlin Park (10)
5. Centennial (15)
6. Mpls Southwest (18)
AA/AAA V Jazz
1. Edina (3)
2. Rogers (6)
3. Centennial (11)
4. Champlin Park (11.5)
5. Shakopee (12.5)
6. Albert Lea (18)
7. Mpls Southwest (21)
8. Mpls South High (24)

Kick Results

AAA B Squad Kick
1. Shakopee (3)

AAA JV Kick
1. Rogers (5.5)
2. Centennial (6.5)
3. Shakopee (6.5)
AA/AAA V Kick
1. Champlin Park (7)
2. Rogers (8)
3. Edina (8)
4. Albert Lea (12.5)
5. Shakopee (13.5)
6. Centennial (15)
7. Mpls South High (21)
8. Mpls Southwest (24)

Lake City Invitational – 12/15/12


Varsity Kick:
1. Lake City (3.5)
2. PEM (7.5)
3. Dover Eyota (10.5)
4. Zumbrota Mazeppa (12)
5. Rushford Peterson (16)
6. Randolph (16.5)
7. St. Charles (16.5)
8. Wabasha Kellogg (23.5)
9. Goodhue (25)
10. Hayfield (30)
11.Triton (33)
JV Kick:
1. Randolph JV (5)
2. Lake City JV (6)
3. Rushford Peterson JV (8)
4. St. Charles JV (13)
5. Zumbrota Mazeppa JV (15)
6. Dover Eyota JV (17)
Varsity Jazz:
1. Zumbrota Mazeppa (3)
2. St. Charles (6)
3. Houston (11)
4. PEM (11)
5. Dover Eyota (13)
6. Wabasha Kellogg (17)
JV Jazz:
1. Zumbrota Mazeppa JV (3)
2. St. Charles JV (6)

Fridley Invitational – 12/15/12


AA Varsity Kick:
1. Montevideo (4)
2. Fridley (5)
3. Belle Plaine (9)
4. Byron (12)
5. Zimmerman (16.5)
6. North Branch (17)
7. Duluth Denfeld (22)
8. Concordia Academy (23)
9. Albany (25)
10. Hermantown (30)
11. Brooklyn Center (32)
AAA Varsity Kick:
1. Forest Lake (3.5)
2. Coon Rapids (7)
3. Roseville (9)
4. Tartan (12)
JV AA/AAA Kick:
1. Austin JV (3)
2. Belle Plaine JV (8)
3. Forest Lake JV (8.5)
4. Zimmerman JV (9)
5. Fridley JV (15)
6. Albany JV (19)
7. Coon Rapids JV (22)
8. Zimmerman Silver JV (22)
Varsity Jazz A/AA:
1. Fridley (4)
2. Byron (5)
3. Belle Plaine (11.5)
4. Montevideo (15.5)
5. Concordia Academy (19.5)
6. Duluth Denfeld (20.5)
7. North Branch (21)
8. Hermantown (21) loses tie
9. Brooklyn Center (22)
10. Albany (27.5)
11. Minneapolis Edison (33)
AAA Varsity Jazz:
1. Forest Lake (3)
2. Coon Rapids (7)
3. Tartan (8)
4. Roseville (11)
B squad AA/AAA Jazz:
1. Forest Lake B (3)
2. Belle Plaine B (6)
3. Fridley B (9)
4. Byron B (12)
AAA JV Jazz:
1. Forest Lake JV (3)
2. Coon Rapids JV (6)
3. Roseville JV (9)
4. Tartan JV (12)
AA JV Jazz:
1. Byron JV (4)
2. Fridley JV (7)
3. Belle Plaine JV (8)
4. Duluth Denfeld JV (10.5)
5. North Branch JV (15)

Academy of Holy Angels Invitational – 12/15/12


KICK
Varsity AA
1. Chaska (4)
2. Sartell (8)
3. Faribault (14.5)
4. Austin (17)
5. Benilde-St. Margaret’s (18)
6. St. Cloud Cathedral (20.5)
7. Sauk Rapids (24.5)
8. Simley (36)
9. Delano (36.5)
10. Holy Angels (39)
11. Mound Westonka (44)
12. St. Cloud Apollo (46) wins tie breaker
13. Kasson-Mantorville (46)
14. Waconia (49.5)
15. Holy Family (52)
16. Becker (64)
17. Melrose (68)
JV/B Squad
1. Chaska (5)
2. St. Cloud Cathedral (8)
3. Faribault (10)
4. New Prague (11)
5. Holy Angels (15.5)
6. Totino-Grace B (16.5)
7. Kasson-Mantorville (19)
8. Waconia (24)
9. Waconia B (26)
10. Melrose (30)
11. Simley (33)
JAZZ
Varsity
1. Chaska (4)
2. Benilde-St. Margaret’s (8)
3. Sartell (12)
4. Simley (20)
5. Austin (21)
6. Mound Westonka (22.5)
7. Faribault (24)
8. St. Cloud Cathedral (25.5)
9. Holy Angels (37)
10. Delano (38.5)
11. Kasson-Mantorville (42)
12. Sauk Rapids (45)
13. Waconia (52)
14. St. Cloud Apollo (55)
15. New Prague (58)
16. Becker (64)
17. Melrose (68)
JV
1. Benilde-St. Margaret’s (4)
2. Chaska (8)
3. Totino-Grace (11)
4. Simley (15)
5. Sauk Rapids (15.5)
6. Mound Westonka (17.5)
7. Holy Family (20)
8. Holy Angels (21)
9. Waconia (26)
10. New Prague (30)
11. Kasson-Mantorville (33)
B-Squad
1. Chaska (3)
2. Totino-Grace (6)
3. Simley (10)
4. Waconia (11)

South Suburban Conference Championships – Apple Valley 12/15/12


JV Jazz
1. Eastview JV (4)
2. Eagan JV (8)
3. Bursville JV (15)
JV Kick
1. Eastview JV (4)
2. Burnsville JV (8)
3. Lakeville South JV (13)
Varsity Jazz
1. Eastview (4)
2. Eagan (10)
3. Burnsville (11.5)
4. Prior Lake (18)
5. Lakeville South (18)
6. Apple Valley (23.5)
7. Lakeville North(27)
8. Rosemount (30.5)
9. Bloomington (36)
V Kick
1. Eastview
2. Burnsville
3. Apple Valley
4. Lakeville South
5. Eagan
6. Lakeville North
7. Prior Lake
8. Rosemount
9. Bloomington
Overall
3. Eagan
2. Burnsville
1. Eastview
Sportsmanship award
Burnsville

Maple Grove Invitational – 12/15/12


AA High Kick
1. ROCORI (3)
2. Hutchinson (6)
3. Superior Wisconsin (9)
4. Orono (12)
5. Fergus Falls (15)
6. Detroit Lakes (19)
7. Monticello (20)
8. New London-Spicer (24)
9. New Ulm (27)
AA Jazz
1. Orono (3)
2. ROCORI (6)
3. Superior Wisconsin (9)
4. Detroit Lakes (13)
5. Monticello (15)
6. Hutchinson (16)
7. Fergus Falls (21)
8. New Ulm (24)

BOLD Invitational – 12/15/12


A JV Kick:
1. Crosby Ironton JV (3)
2. BOLD JV (6)
A Varsity Kick:
1. YME (3)
2. BOLD (6)
3. RCW (13)
4. TMB (14) wins tie
5. Crosby Ironton (14)
6. PACT Charter School (18.5)
7. Worthington (20.5)
8. GFW (22)
9. MACCRAY (27.5)
10. New Ulm Cathedral (30.5)
11. Norwood Young America (34)
12. Sleepy Eye (35)
13. BBE (39)
14. Spectrum (42)
Class A JV Jazz:
1. RCW JV (4)
2. BOLD JV Black (6)
3. Mayer Lutheran JV (9)
Class A Varsity Jazz:
1. Mayer Lutheran (7.5)
2. RCW (7.5)
3. BOLD (11.5)
4. TMB (12)
5. Crosby Ironton (17)
6. Worthington (20)
7. PACT Charter (20)
8. GFW (21)
9. Norwood Young America (25)
10. New Ulm Cathedral (30)
11. MACCRAY (32.5)
12. Sleepy Eye (36)

Hopkins Mini Meet – 12/14/12


Varsity
1. Hopkins (4.5)
2. Spring Lake Park (9.5)
3. Edina (11)
4. Mounds View (15)

5. Shakopee (20)

CLC Conference Jazz Meet – Willmar 12/14/12


1.  Sartell (4.5)
2.  Brainerd (5)
3.  St. Cloud Tech (8)
4.  Sauk Rapids-Rice (12)
5.  Rocorri (15)
6.  St. Cloud Apollo (19)
7.  Alexandrai (20)
8.  Willmar (25–won tie breaker)
9.  Fergus Falls (25)

 

North Suburban Conference Kick Meet – Spring Lake Park 12/13/12


 

JV

1.  Fridley JV

2.  Irondale JV

Group A

1.  Benilde-St. Margaret’s (3)

2.  Spring Lake Park (6)

Group B

1.  Totino-Grace (3)

2.  Fridley (6.5)

3.  Irondale (8.5)

Northern Lights Conference Kick Meet – Pine River Backus 12/13/12


1. Aitkin (3)

2. Pequot Lakes (6)

3. Crosby Ironton (9)

4. Pierz (12)

5. Pine River Backus (15)

Lake Conference Kick Meet – Wayzata 12/13/12


Varsity
1. Wayzata (4)
2. Hopkins (10)
3. Minnetonka (10 tie)
4. Eden Prairie (17)
5. Edina (19)

JV
1. Wayzata (4)
2. Minnetonka (9)
3. Hopkins (11)

Suburban East Conference Kick/Jazz Meet – 12/11/12


Varsity High Kick

1. Mounds view (4)
2. Forest lake (6)
3. Roseville (11)
4. CDH (12)
5. Park (14.5)
6. East ridge (19)
7. Stillwater (20)

Varsity Jazz
1. Forest lake (4)
2. Mounds view (5)
3. CDH (9)
4. Roseville (12)
5. East ridge (15.5)
6. Stillwater (17.5)
7. Park (21)

JV Jazz
1. Forest lake (3)
2. CDH (6)
3. Mounds view (9)
4. Roseville (12)

Missota Conference Kick Meet – 12/11/12


1.  Chaska (3)
2.  Chanhassen (6)
3.  Northfield (12)
4.  Holy Angels (12)
5.  Shakopee (13)
4.  Farmington (17)

Classic Suburban Conference Kick Meet – 12/11/12


JV

1.  Henry Sibley JV (3)

2.  South St. Paul JV (6)

 

Varsity-Group A

1.  Henry Sibley (3)

2.  South St. Paul (6)

 

Varsity-Group B

1.  Simley (3)

2.  Hill-Murray (6)

Northwest Suburban Conference Jazz Meet – Blaine 12/10/12


Group 1
1. Blaine (3)
2. Centennial (6)
3. Coon Rapids (9)
4. Osseo (13)
5. Park Center (14)
Group 2
1. Maple Grove (3)
2. Andover (6)
3. Anoka (9)
4. Champlin Park (12)
5. Elk River (15)

Hutchinson Invitational –  12/8/12


JV AA Kick
Hutchinson 3
Montevideo 6

 

AA Varsity Kick
Hutchinson 4
Belle Plaine 6
Montevideo 8
Willmar 12
Glenco Silver Lake 15
Litchfield 18
Annandale 21
New Ulm 24

 

Class A Varsity Jazz
BOLD
Brooklyn Park
Class A Varsity Kick
BOLD
Brooklyn Park

Fergus Falls Invitational – 12/8/12


Kick Varsity A/AA:

1. Fergus Falls (3.5)

2. Detroit Lakes (5.5)

3. United Clay Becker (10)

4. Wadena Deer Creek (11)

 

JV A/AA Kick:

1. Detroit Lakes JV (3.5)

2. DGF JV (6.5)

3. Wadena Deer Creek JV (8)

 

Varsity A/AA Jazz:

1. Detroit Lakes (3)

2. Fergus Falls (6)

3. United Clay Becker (9)

 

JV A/AA Jazz:

1. Detroit Lakes JV (3)

2. Fergus Falls JV (6)

Eastview Invitational – 12/8/12


Class AAA Varsity  Jazz:

1. Maple Grove (3)

2. Wayzata (7.5)

3. Eastview (7.5)

4. Hopkins (12)

5. Spring Lake Park (16.5)

6. Blaine (21.5)

7.Eden Prairie (23)

8. Duluth East (23.5)

9. Minnetonka (24)

10. Burnsville (28)

11. Rogers (33)

12. Eagan (38)

13. Apple Valley (39)

14. Forest Lake (40)

15. Minneapolis SW (45)

 

JV AAA Kick:

1. Eastview JV (3)

2. Wayzata JV (6)

3. Burnsville JV (12)

4. Minnetonka JV (13.5)

5. Blaine JV (13.5)

6. Apple Valley JV (18)

7. Eagan JV (20.5)

8.  Forest Lake JV (24)

9. Rogers JV (27)

 

Class AAA Varsity Kick:

1. Eastview (4.5)

2. Maple Grove(8.5)

3. Wayzata (10.5)

4. Burnsville (10.5) loses tie

5. Apple Valley (16.5)

6. Blaine (18.5)

7. Hopkins (19)

8. Minnetonka (21.5)

9. Eagan (27)

10. Rogers (27) loses tie

11. Forest Lake (32.5)

12. Spring Lake Park (33)

13. Duluth East (38)

14. Minneapolis SW (42)

 

JV AAA Jazz:

1. Eastview JV (3)

2. Maple Grove JV (7)

3. Eden Prairie JV (8)

4. Minnetonka JV (13)

5. Blaine JV (14.5)

6. Eagan JV(21)

7. Burnsville JV (21) loses tie

8. Duluth East JV (22)

9. Forest Lake JV (25)

10. Apple Valley JV (31)

11. Hopkins JV (32)

12. Spring Lake Park JV (36)

13. Rogers JV (39)

14. Minneapolis SW (42)

 

B squad AAA Jazz:

1. Eastview B (3)

2. Wayzata B (6)

3. Minnetonka B (10)

4. Blaine B (11)

5. Burnsville B (17)

6. Eagan B (18)

7. Forest Lake B

 

Class A Varsity Kick:

1.  Cannon Falls (3)

2. Lac Qui Parle Valley (7)

3. Lake City (8)

4. PACT Charter School (12)

5. New Ulm Cathedral (15)

6. Spectrum – DQ

 

Class A JV Kick:

1. Cannon Falls JV (3)

2. Lake City JV (6)

 

AA JV Kick:

1. Chaska JV (3)

2. Faribault JV (6)

 

AA B-squad Jazz:

1. Chaska B-squad (3)

2. Marshall B-squad (6)

 

AA Varsity Kick:

1. Sartell (3)

2. Faribault (6)

3. Marshall (9)

 

Class A/AA Varsity Jazz:

1. Chaska (3)

2. Sartell (6)

3. Marshall (9)

4. South St. Paul (12)

5. Mound Westonka (16)

6. Orono (17)

7. Delano (22)

8. Byron (26)

9. Pequot Lakes (26.5)

10. Kasson Mantorville (28)

11. Duluth Denfeld (34)

12. PACT Charter School (35)

Albany Invitational – 12/8/12


Class A Varsity Kick:

1. Aitkin (4.5)

2. Pelican Rapids (5.5)

3. Duluth Marshall (8)

 

Class A Varsity Jazz:

1. Duluth Marshall (3)

2. Mayer Lutheran (6)

3. Pelican Rapids (9)

Lakeville North Invitational – 12/8/12


AA/AAA JV JAZZ

1. Chanhassen JV (4)

2. Henry Sibley JV (6.5)

3. Champlin Park JV (10.5)

4. Lakeville North JV (14)

5. Prior Lake JV (15)

6. Lakeville Starliners A JV (17)

7. Lakeville South JV (19)

8. Irondale JV (19.5)

9. Saint Francis JV (25)

10. Farmington JV (31)

11. Waconia JV (32.5)

12. Roseville JV (36)

13. Northfield JV (39)

14. Rochester Mayo JV (42)

 

AA/AAA VARSITY KICK

1. Henry Sibley (3)

2. Austin (6.5)

3. Chanhassen (11)

4. Lakeville North (11.5)

5. Prior Lake (14)

6. Lakeville South (18)

7. Irondale (23)

8. Champlin Park (24)

9. Waconia (27)

10. Saint Francis (29.5)

11. Northfield (34.5)

12. Farmington (36)

13. Roseville (40)

14. Rochester Mayo (42.5)

15. Bemidji (43)

16. Rochester JM (44)

17. Winona (47.5)

 

AA/AAA VARSITY JAZZ

1. Chanhassen (3)

2. Prior Lake (7.5)

3. Henry Sibley (10.5)

4. Lakeville South (11)

5. Lakeville North (12.5)

6. Irondale (17)

7. Saint Francis (22.5)

8. Austin (25)

9. Farmington (27)

10. Waconia (30.5)

11. Champlin Park (33.5)

12. Rochester Mayo (34.5)

13. Northfield (39) **wins tie breaker against Rochester JM

14. Rochester JM (39) **loses tie breaker

15. Roseville (46) **wins tie breaker with Bemidji

16. Bemidji (46) **loses tie breaker

Zumbrota-Mazeppa Invitational – 12/8/12


JV Jazz:

1) Zumbrota Mazeppa JV (3)

2) St. Charles JV (6)

 

Varsity Jazz:

1) Zumbrota Mazeppa (3)

2) St. Charles (6)

3) Lewiston-Altura (12)

4) Houston (15)

5) Dover-Eyota (15)

6) PEM (15.5)

7) Wabasha Kellogg (16.5)

8) WEM (23.5)

 

JV Kick:

1) Randolph JV (3)

2) Rushford-Peterson JV (6)

3) St. Charles JV (10.5)

4) Zumbrota Mazeppa JV(10.5)

5) Dover-Eyota (15)

 

Varsity Kick:

1) Randolph (7)

2) Dover-Eyota (7)

3) PEM (10.5)

4) Rushford Peterson (12)

5) St, Charles (14)

6) Zumbrota Mazeppa (17)

7) Goodhue (17.5)

8) Lewiston Altura (23)

9) Wabasha Kellogg (29)

10) Hayfield (30)

11) Triton (31.5)

12) Chatfield (36)

13) WEM (39)

Rochester Area Meet – 12/6/12


Varsity Jazz

1st: Mayo (3)

2nd: John Marshall (6)

3rd: Century (9)

 

Varsity Kick:

1st: Century (6 ranked points, won tie breaker)

2nd: John Marshall (6)

3rd: Mayo (7)

 

JV Kick:

1st: Mayo (3)

Wright County Conference Kick Meet – Litchfield 12/6/12


1.  Hutchinson (6)
2.  Delano (8.5)
3.  Mound -Westonka (9.5)

4.  Orono
5.  Holy Family
6.  Waconia
7.  New London-Spicer
8.  Glencoe-Silver Lake
9.  Annandale
10.  Litchfield

Lake Conference Jazz Meet – Minnetonka 12/6/12


Varsity
1. Wayzata (3)
2. Hopkins (6)
3. Edina (9)
4. Eden Prairie (12)

JV
1. Wayzata (3)
2. Minnetonka (6)
3. Eden Prairie (10)
4. Edina (12)
5. Hopkins (14)

North Suburban Conference Kick Meet – Columbia Heights 12/5/12


Side A:

1. Benilde St. Margarets

2. Fridley

 

Side B:

1. Totino Grace

2. North Branch

South Suburban Conference Kick Meet – Eastview 12/4/12


Side A:

1. Burnsville (10)

2. Eagan (16)

3. Apple Valley (16.5)

4. Lakeville North (24.5)

5. Prior Lake (28)

Side B:

1. Eastview (4)

2. Lakeville South (24.5)

3. Rosemount (28.5)

4. Bloomington (29)

Classic Suburban Conference Kick Meet – 12/4/12


Group A
1.  Henry Sibley (3)
2.  Simley (6)

Group B
1.  North St. Paul (4)
2.  Hill-Murray (6)

Missota Conference Jazz Meet – 12/3/12


Varsity
1.  Chaska (4)
2.  Chanhassen (5)
3.  Shakopee (11)

JV
1.  Chaska (3)
2.  Chanhassen (7)
3.  Shakopee (11.5)

Northwest Suburban Conference Kick Meet – 12/3/12


Side A:

1. Blaine

2. Elk River

Side B:

1. Maple Grove

2. Centennial

Mississippi 8 Conference Meet – 12/3/12


1. Rogers (3)

2. Monticello (6)

3. Buffalo (9)

Suburban East Conference Meet – Park High School 12/3/12


JV jazz:

1 Forest Lake jv (3)

2 Mounds View jv (6)

3 CDH jv (8)

4 Roseville jv (12)

 

Varsity Jazz

1 Forest Lake (3)

2 Mounds View (6)

3 CDH (9)

4 Roseville (12)

5 Stillwater wins with park for tie breaker (16.5)

6 Park (16.5)

East ridge- DQ

 

Varsity Kick

1 Mounds view (4)

2 Forest Lake (5)

3  CDH (9)

4 Roseville (12)

5 Park (15)

6 Stillwater (18)

7 East Ridge (21)

Apple Valley Invitational – 12/1/12


Class A Varsity Jazz:

1. St. Charles (3)

2. GFW (7)

3. PACT Charter School (10)

4. Brooklyn Center (10.5)

5. WEM (15)

 

Class A Varsity Kick:

1. Crosby Ironton (3)

2. PACT Charter School (7)

3. St. Charles (9)

4. Brooklyn Center (10)

5. New Ulm Cathedral (15)

6. GFW (18)

7. WEM (21)

 

A/AA JV Kick:

1. Lakeville Starliners

2. Faribault JV

 

AA JV Jazz:

1. Lakeville Starliners

 

AA Varsity Jazz:

1. South St. Paul

2. Fridley

 

AA Varsity Kick:

1. Faribault

2. Austin

3. Fridley

 

AAA Varsity Kick:

1. St. Cloud Tech (3)

2. Blaine (7)

3. Apple Valley

4. Lakeville South (loses tie with Apple Valley)

5. Eagan (15)

6. Mounds View (17)

7. Andover (22)

8. Prior Lake

9. Elk River (loses tie with prior lake)

10. Lakeville North (26)

11. Irondale (32)

12. Duluth East (35)

13. Roseville (39)

14. Minneapolis South (42)

 

AAA Varsity Jazz:

1. Maple Grove (3)

2. Duluth East (10)

3. Andover (11)

4. Blaine (12)

5. Eagan (15)

6. Mounds View (21.5)

7. Anoka (22)

8. Lakeville South (22.5)

9. Prior Lake (24.5)

10. Apple Valley (28)

11.Lakeville North (32.5)

12. Irondale (35)

13. St. Francis (36)

14. Minneapolis SW (43)

15. Roseville (44)

16. Minneapolis South (48)

Chaska Invitational – 12/1/12


AA B Squad Jazz
1. Chaska (3)
2. Marshall (7)

AA JV Jazz
1.  Chaska (3)
2.  Totino-Grace (8.5)* Tie Breaker
3.  Mound Westonka (8.5) Tie Breaker

AA Varsity Jazz
1.  Chaska (3)
2.  Totino-Grace (8)
3.  Sartell (9)
4.  Marshall (12.5)
5.  Simley (15.5)

AA B Squad Kick
1.  Totino Grace (3)

AA JV Kick
1.  Chaska (3)
2.  Hutch (7.5)
3.  New Prague (8.5)

AA Varsity Kick
1.  Sartell (5) Wins tie breaker

2.  Chaska (5) Loses tie breaker

3.  Totino-Grace (8)
4.  St. Cloud Cathedral (12)
5.  Marshall (17)
6.  Cannon Falls (19.5)

AAA B Squad Jazz
1.  Eastview (4)
2.  Wayzata (5)

AAA JV Jazz
1.  Eastview (3)
2.  Wayzata (6)
3.  Minnetonka (9)
4.  Edina (12)

AAA Varsity Jazz
1.  Eastview (4.5) Wins tie breaker
2.  Wayzata (4.5) Loses tie breaker

3.  Edina (9)
4.  Spring Lake Park (12)

AAA JV Kick
1.  Eastview (3)
2.  Burnsville (7)
3.  Wayzata (8)

AAA Varsity Kick
1.  Eastview (3)
2.  Wayzata (7.5) Wins tie breaker
3.  Burnsville (7.5) Loses tie breaker

Detroit Lakes Invitational – 12/1/12


JV A Kick:
1. Aitkin JV (3)
2. Pierz JV (6)
3. Frazee JV (9)
JV AA Kick:
1. Alexandria JV (3)
2. Detroit Lakes JV (6)
Varsity A Kick:
1. Aitkin (3)
2. Pelican Rapids (6.5)
3. Frazee (8.5)
4. Pierz (12)
5. DGF (15)
Varsity AA Kick:
1. Alexandria (4)
2. Detroit Lakes (5.5)
3. Fergus Falls (9.5)
4. Becker (11)
5. Crookston (DQ)
JV A/AA Jazz
1. Detroit Lakes JV (3)
2. Frazee JV (6)
Varsity A Jazz
1. Frazee (3)
2. Pelican Rapids (6)
Varsity AA Jazz
1. Detroit Lakes (3)
2. Becker (6)

Missota Conference Kick Meet – Academy of Holy Angels 11/29/12


Varsity:

1. Chaska (3)

2. Chanhassen (6)

3. Academy of Holy Angels (9)

4. Northfield (14)

5. Farmington (14.5)

 

JV:

1. Chaska (3)

2. Farmington (6)

3. Academy of Holy Angels (9)

4. Northfield (13)

5. Shakopee (14)

Lake Conference Jazz Meet – Hopkins High School – 12/29/12


Varsity

1. Wayzata (4)

2. Hopkins (10.5)

3. Edina (12)

4. Eden Prairie (15)

5. Minnetonka (19)

JV

1. Wayzata JV (4)

2. Eden Prairie JV (8)

3. Minnetonka JV (13)

4. Hopkins JV (15)

5. Edina JV (20)

North Suburban Conference Jazz Meet – Irondale High School 11/29/12


Group A:

1. Benilde St. Margarets (3)

2. Totino Grace (6)

3. Chisago Lakes (9)

Also on this side: St. Francis, Robbinsdale Cooper

 

Group B:

1. Spring Lake Park (3)

2. Irondale (6)

Also on side B: North Branch, Fridley

 

JV:

1. Benilde JV (5)

2. Spring Lake Park JV (5) double tie breaker

3. Totino Grace JV (8)

4. Irondale Gold (12)

5. Chisago Lakes JV (17)

Classic Suburban Conference Jazz Meet –  11/27/12


Varsity Group 1
1.  Simley (5)
2.  Hill Murray (6)

Varsity Group 2
1.  South St. Paul (3)
2.  Tartan (6)

JV
1.  Simley (4)
2.  Henry Sibley (5)
3.  South St. Paul (9)

Central Lakes Conference Kick Meet – Brainerd 11/27/12


1.  Brainerd (5)
2.  Sartell (6)
3.  St. Cloud Tech (8)
4.  Rocori (13)
5.  Sauk Rapids (13)
6.  St. Cloud Apollo (20.5)
7.  Willmar (21.5)
8.  Alexandria (23)
9.  Fergus Falls (25)

South Suburban Conference Jazz Meet – Burnsville 11/27/12


Varsity Group 1:
1. Eastview, 4 rank points
2. Lakeville North, 20 rank points
3. Prior Lake, 25 rank points
4. Apple Valley, 30 rank points
5. Bloomington, 35 rank points

Varsity Group 2:
1. Burnsville, 11 rank points
2. Eagan, 11.5 rank points
3. Lakeville South, 17.5 rank points
4. Rosemount, 25.5 rank points

JV Group 1:
1. Eastview, 4
2. Lakeville North, 18.5
3. Prior Lake, 19
4. Apple Valley, 27.5
5. Bloomington, 36

JV Group 2:
1. Eagan, 9
2. Burnsville, 15
3. Lakeville South, 21
4. Rosemount, 30.5

South Suburban Conference Jazz Meet – Eagan 11/20/12



Side 1:
1. Eastview
2. Eagan
3. Lakeville South
Also on side 1: Lakeville North, Prior Lake
Side 2:
1. Burnsville
2. Rosemount
3. Apple Valley
Also on side 2: Bloomington
Overall Ranks:
Eastview (4)
Burnsville (9)
Eagan (12)
Lakeville South (16)
Rosemount (20)
Apple Valley (29)

Classic Suburban Conference Jazz Meet – Hill Murray 11/20/12



Side 1:
1. Simley
2. South St. Paul
Richfield
Side 2:
1. Henry Sibley
2. Tartan
Hill Murray

North Suburban Conference Jazz Meet – North Branch 11/20/12



Group 1:
1. Totino Grace (3)
2. Irondale (6)
Also in group 1: North Branch, St. Francis, Robbinsdale Cooper
Group 2:
1. Spring Lake Park (4)
2. Benilde St. Margarets (5)
Also in group 2: Fridley, Chisago Lakes

Burnsville Invitational, 11/17/12



JV AAA High Kick
1. Farmington JV (3)

V AAA High Kick
1. Farmington (5)
2. Rogers (7)

AA JV Jazz
1. Totino-Grace JV (3)

AAA B Squad
1. Burnsville (4)

AA Varsity Jazz
1. Totino-Grace (3.5)
2. Fridley (7)
3. Simley

AAA JV Jazz
1. Duluth East (3)
2. Burnsville (8)
3. Eagan (9)
4. Champlin Park (14)

AAA Varsity Jazz
1. Eagan (3)
2. Spring Lake Park (8)
3. Forest Lake (10)
4. Burnsville (12.5)

Shakopee Invitational, 11/17/12



AAA Varsity Jazz:
1. Edina (4)
2. Hopkins (5)
3. Eden Prairie (9)
4. Shakopee (12)
AAA JV Jazz:
1.Eden Prairie (3)
2. Edina (6)
3. Hopkins (9)
4. Shakopee (12)
5. Osseo (15)
AAA Kick:
AAA- B Squad – 1. Shakopee
AAA JV – 1. Shakopee
AAA – 1. Shakopee

Northwest Suburban Conference Jazz – Coon Rapids, 11/16/12



Side 1:
1. Blaine
2. Anoka
also on this side: Centennial, Coon Rapids, Champlin Park
Side 2:
1. Maple Grove
2. Andover
Also on this side: Osseo, Park Center, Elk River

Click here for 2011-12 Competition Results!


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.