Competition Schedule

Find upcoming meets in the table below. Sort events by date, name, location or type by clicking on the corresponding column header. Click on any of the pink links for more event info.

 

Have a meet you’d like to have posted? Or order of performance, door times, other event info to add? Email mnhsdanceteam@gmail.com

2016-17 Competition Schedule
Day Date Name Location Type
Friday 11/18/16 Northwest Suburban Conference Meet Blaine High School Conference
Friday 11/18/16 Rochester Mayo Invitational Rochester Mayo High School Invitational
Saturday 11/19/16 Delano Invitational Delano High School Invitational
Saturday 11/19/16 Maple Grove Invitational Maple Grove High School Invitational
Saturday 11/19/16 Burnsville Invitational Burnsville High School Invitational
Saturday 11/19/16 Eagan Invitational Eagan High School Invitational
Saturday 11/19/16 Wabasha Kellogg Invitational Wabasha Kellogg High School Invitational
Saturday 11/19/16 Byron Showcase Byron High School Invitational
Monday 11/21/16 Mississippi 8 Conference Jazz Meet Saint Francis High School Conference
Tuesday 11/22/16 South Suburban Conference Jazz Meet Rosemount High School Conference
Tuesday 11/22/16 Metro East Conference Meet Hill Murray High School Conference
Tuesday 11/22/16 Metro West Conference Kick Meet Robbinsdale Cooper High School Conference
Monday 11/28/16 Mississippi 8 Conference Kick Meet Monticello High School Conference
Tuesday 11/29/16 Central Lakes Conference Meet Alexandria High School Conference
Tuesday 11/29/16 Metro East Conference Meet Henry Sibley High School Conference
Tuesday 11/29/16 South Suburban Conference Jazz Meet Shakopee High School Conference
Tuesday 11/29/16 Metro West Conference Jazz Meet Benilde St. Margarets High School Conference
Thursday 12/1/16 Rochester City Meet Rochester Mayo High School Conference
Thursday 12/1/16 Northwest Suburban Conference Meet Anoka High School Conference
Thursday 12/1/16 Lake Conference Jazz Meet Edina High School Conference
Saturday 12/3/16 Hutchinson Invitational Hutchinson High School Invitational
Saturday 12/3/16 Detroit Lakes Invitational Detroit Lakes High School Invitational
Saturday 12/3/16 New Ulm Cathedral Invitational New Ulm Cathedral High School Invitational
Saturday 12/3/16 Apple Valley Invitational Apple Valley High School Invitational
Saturday 12/3/16 Brainerd Invitational Brainerd High School Invitational
Saturday 12/3/16 Catholic Jamboree Totino Grace High School Invitational
Saturday 12/3/16 Hayfield Invitational Hayfield High School Invitational
Monday 12/5/16 Suburban East Conference Meet Roseville High School Conference
Tuesday 12/6/16 Metro East Conference Meet South St. Paul High School Conference
Tuesday 12/6/16 Metro West Conference Kick Meet Bloomington Kennedy High School Conference
Tuesday 12/6/16 Minnesota River Conference Jazz Meet Norwood YA High School Conference
Tuesday 12/6/16 South Suburban Conference Kick Meet Apple Valley High School Conference
Thursday 12/8/16 Northwest Suburban Conference Meet Champlin Park High School Conference
Thursday 12/8/16 Heart O' Lakes Conference Meet Pelican Rapids High School Conference
Thursday 12/8/16 Lake Conference Kick Meet Hopkins High School Conference
Friday 12/9/16 Mid-State Conference Kick Meet Pierz High School Conference
Saturday 12/10/16 Lakeville North Invitational Lakeville North High School Invitational
Saturday 12/10/16 Eastview Invitational Eastview High School Invitational
Saturday 12/10/16 Albany Invitational Albany High School Invitational
Saturday 12/10/16 Fridley Invitational Fridley High School Invitational
Saturday 12/10/16 Zumbrota Mazeppa Invitational Zumbrota Mazeppa High School Invitational
Saturday 12/10/16 Renville County West Invitational Renville County West High School Invitational
Tuesday 12/13/16 Metro East Conference Meet Tartan High School Conference
Tuesday 12/13/16 South Suburban Conference Kick Meet Burnsville High School Conference
Tuesday 12/13/16 Metro West Conference Jaz Meet Chanhassen High School Conference
Tuesday 12/13/16 Mississippi 8 Conference Jazz Meet North Branch High School Conference
Thursday 12/15/16 Northwest Suburban Conference Meet Armstrong High School Conference
Thursday 12/15/16 Lake Conference Jazz Meet Minnetonka High School Conference
Thursday 12/15/16 Granite Ridge Conference Meet Albany High School Conference
Thursday 12/15/16 Minnesota River Conference Kick Meet Belle Plaine High School Conference
Thursday 12/15/16 Wright County Conference Meet New Prague High School Conference
Friday 12/16/16 Frazee Invitational Frazee High School Invitational
Friday 12/16/16 ACGC Invitational ACGC High School Invitational
Saturday 12/17/16 Waconia Invitational Waconia High School Invitational
Saturday 12/17/16 Northwest Suburban Conference Championships Elk River High School Conference
Saturday 12/17/16 Metro West Conference Championships Chaska High School Conference
Saturday 12/17/16 South Suburban Conference Championships Rosemount High School Conference
Saturday 12/17/16 Lake City Invitational Lake City High School Invitational
Saturday 12/17/16 Melrose Invitational Melrose High School Invitational
Saturday 12/17/16 BOLD Invitational BOLD Middle School Invitational
Monday 12/19/16 Suburban East Conference Meet East Ridge High School Conference
Tuesday 12/20/16 Metro East Conference Championships Simley High School Conference
Tuesday 12/20/16 Willmar Invitational Willmar High School Invitational
Tuesday 12/20/16 Lake Conference Kick Meet Wayzata High School Conference
Tuesday 12/20/16 Mississippi 8 COnference Kick Meet Big Lake High School Conference
Friday 12/30/16 Plainview EM Invitational Plainview EM High School Invitational
Thursday 1/5/17 Rogers Invitational Rogers High School Invitational
Friday 1/6/17 UofM Best of the Best Show University of Minnesota Show
Friday 1/6/17 Southland Invitational Southland High School Invitational
Friday 1/6/17 Heart O' Lakes Conference Meet Dilworth Glyndon Felton High School Conference
Friday 1/6/17 LqPV Dawson Boyd Invitational Dawson Boyd High School Invitational
Saturday 1/7/17 Alexandria Invitational Alexandria High School Invitational
Saturday 1/7/17 Henry Sibley Invitational Henry Sibley High School Invitational
Saturday 1/7/17 Lakeville South Invitational Lakeville South High School Invitational
Saturday 1/7/17 Winona Invitational Winona High School Invitational
Saturday 1/7/17 Goodhue Invitational Goodhue High School Invitational
Saturday 1/7/17 Edina Invitational Edina High School Invitational
Monday 1/9/17 St. Cloud Area Meet Sauk Rapids Rice High School Invitational
Monday 1/9/17 Belgrade Brooten Elrosa Invitational BBE High School Invitational
Tuesday 1/10/17 Minnesota River Conference Jazz Meet Jordan High School Conference
Wednesday 1/11/17 Suburban East Conference Championships Cretin Derham Hall High School Conference
Thursday 1/12/17 Wright County Conference Meet Rockford High School Conference
Thursday 1/12/17 Lake Conference Championships Eden Prairie High School Conference
Thursday 1/12/17 Mid-State Conference East Jazz Meet Crosby Ironton High School Conference
Friday 1/13/17 Central Lakes Conference Meet Willmar High School Conference
Friday 1/13/17 Rochester City Meet Rochester John Marshall High School Conference
Saturday 1/14/17 Mississippi 8 Conference Championships Chisago Lakes High School Conference
Saturday 1/14/17 Anoka Invitational Anoka High School Invitational
Saturday 1/14/17 Rocori Invitational Rocori High School Invitational
Saturday 1/14/17 Hawley Invitational Hawley High School Invitational
Saturday 1/14/17 Cannon Falls Invitational Cannon Falls High School Invitational
Saturday 1/14/17 Belle Plaine Invitational Belle Plaine High School Invitational
Saturday 1/14/17 Wayzata Invitational Wayzata High School Invitational
Saturday 1/14/17 Rochester Century Invitational Rochester Century High School Invitational
Monday 1/16/17 MACCRAY Invitational MACCRAY High School Invitational
Thursday 1/19/17 Minnesota River Conference Kick Meet Waterville EM High School Conference
Friday 1/20/17 Mid-State Conference Championships Pequot Lakes High School Conference
Monday 1/23/17 Minnesota River Conference Championship Randolph High School Conference
Saturday 1/21/17 Wright County Conference Championships Holy Family Catholic High School Conference
Saturday 1/21/17 Totino Grace Invitational Totino Grace High School Invitational
Saturday 1/21/17 3 Rivers Conference Championships Rushford Peterson High School Conference
Saturday 1/21/17 Big 9 Conference Championships Rochester John Marshall High School Conference
Saturday 1/21/17 Pelican Rapids Invitational Pelican Rapids High School Invitational
Saturday 1/21/17 Yellow Medicine East Invitational Yellow Medicine East High School Invitational
Thursday 1/26/17 Granite Ridge Conference Meet Zimmerman High School Conference
Friday 1/27/17 Heart O' Lakes Conference Championship Hawley High School Conference
Friday 1/27/17 Hiawatha Valley Conference Championships Triton High School Conference
Saturday 1/28/17 Monticello Invitational Monticello High School Invitational
Saturday 1/28/17 Mounds View Invitational Mounds View High School Invitational
Saturday 1/28/17 Dover Eyota Invitational Dover Eyota High School Invitational
Saturday 1/28/17 Eastview Showcase Eastview High School Invitational
Saturday 1/28/17 Blaine Invitational Blaine High School Invitational
Saturday 1/28/17 Simley Invitational Simley High School Invitational
Saturday 1/28/17 New Prague Invitational New Prague High School Invitational
Saturday 1/28/17 Camden Conference Championships MACCRAY High School Conference
Monday 1/30/17 New London Spicer Invitational New London Spicer High School Invitational
Thursday 2/2/17 Rochester City Meet Rochester Century High School Conference
Thursday 2/2/17 Farmington Mini Meet Farmington High School Invitational
Saturday 2/4/17 Section 4A Wadena Deer Creek High School Sections
Saturday 2/4/17 Section 2AA North Branch High School Sections
Saturday 2/4/17 Section 3AA Waconia High School Sections
Saturday 2/4/17 Section 4AA Rocori High School Sections
Saturday 2/4/17 Section 2AAA Chanhassen High School Sections
Saturday 2/4/17 Section 4AAA Forest Lake High School Sections
Saturday 2/11/17 Section 1A Dover Eyota High School Sections
Saturday 2/11/17 Section 2A Bloomington Kennedy High School Sections
Saturday 2/11/17 Section 3A Montevideo High School Sections
Saturday 2/11/17 Section 1AA Kasson Mantorville High School Sections
Saturday 2/11/17 Section 1AAA Bloomington Kennedy High School Sections
Saturday 2/11/17 Section 3AAA Bloomington Kennedy High School Sections
Friday 2/17/17 Jazz State Dance Team Tournament Target Center State
Saturday 2/18/17 Kick State Dance Team Tournament Target Center State

Simple Calendar

August 2016

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.