About Coach Erin


Erin is a 16 year veteran dance team coach in Minnesota. A 3 time MADT coach of the year (2009, 2010, 2014) and winner of 2 state championships in high kick with the Cannon Falls Bomber Dance Team. In high school Erin danced for Winona and Apple Valley high schools. Erin is a nationally known blogger, writing for the Radio City Rockettes and a Hollywood movie among other projects. Erin also teaches on a freelance contractor basis for many MN high school teams and can be contacted for date/time availability at mnhsdanceteam@gmail.com

Section Realignments Released!

Well it looks like the league pulled a fast one on us and released the new section assignments a day early.  It was both fun and strange to be with a bunch of other coaches who all learned their fate at the same time, reactions were certainly varied.  Lets dig in and look at what all went down for the next 2 seasons.  Complete listings are at www.mshsl.org

 

Class A:

Section 1: (14 kick, 9 jazz)

Chatfield

Dover-Eyota

Goodhue (Kick only)

Hayfield (Kick Only)

Houston (Jazz only)

Kenyon Wanamingo (kick only)

Lake City (kick only)

Lewiston Altura

Rushford Peterson (kick only)

St. Charles

Southland (kick only)

St. Croix Lutheran (Jazz Only)

Triton (kick only)

Wabasha Kellogg

Waterville Elysian Morristown

Zumbrota Mazeppa

Who’s new:  None

Who’s out:  Huge news here – Cannon Falls  will move to 1 AA and open the field for a kick and jazz spot while Randolph moves to 2A and  St. Paul Academy and Summit School moves to 1 AA, joining the move up pile up.

 

Section 2A: (14 kick, 11 jazz)

Brooklyn Center

Columbia Heights

Concordia Academy

Cristo Rey Jesuit Academy (kick only)

GFW

Hmong Academy (kick only)

Mayer Lutheran

New Ulm Cathedral

Norwood Young America

PACT Charter School

Randolph (kick only)

Southwest Christian

Spectrum

West Lutheran

Who’s New: Concordia Academy moved in from 2AA, Randolph hopped on over from the overloaded 1A section.  With Cannon Falls gone to AA, they seemed a better fit with a more northern group.

Who’s Out: The huge ones here are Aitkin and Duluth Marshall moving over to 4A.  This section is now wide open for a new champion.  Wrenshall and Ely (both no-shows last year) also bumped to 4A, but won’t likely appear.  Minneapolis Washburn bumped to AA, as did Richfield after opt-down seasons under the economic exceptions the league allows.

 

Section 3A:  (15 kick, 13 jazz)

Atwater Cosmos Grove City (kick only)

BOLD

Belgrade Brooten Elrosa

Canby/Minneota

Lac Qui Parle Valley Dawson Boyd

Lakeview

MACCRAY

Montevideo

Paynesville (kick only)

Renville County West

Sleepy Eye

Tracy Milroy Balaton

Wabasso

Worthington

Yellow Medicine East

Who’s In: Montevideo is moving back from AA, big news for them after just missing a AA state berth last year.  BBE moves in from section 4.  Who’s Out:  None

 

Section 4A: (14 kick, 11 jazz)

Aitkin

Bagley

Crookston

Crosby-Ironton

Dilworth-Glyndon-Felton

Duluth Marshall

Ely (kick only)

Frazee

Mahnomen/Waubun

Pelican Rapids

Pierz

Pine River Backus

Wadena Deer Creek (kick only)

Wrenshall (kick only)

Who’s In:  Aitkin and Duluth Marshall are the big name adds, but Wrenshall and Ely are also new (but likely no-shows).  Crookston comes back down to A after 2 years in AA.

Who’s Out:  BBE moves to 3A, Hawley moves to AA (they have a large Co-Op.)

Class AA:

Section 1A: (14 kick, 15 jazz)

Academy of Holy Angels

Albert Lea

Austin

Byron

Cannon Falls

Kasson-Mantorville

Minneapolis Washburn

New Prague

Plainview-Elgin-Millville

Richfield

Simley

South St. Paul

St. Paul Academy and Summit Schoo

lSt. Paul Highland Park (jazz only)

Winona

Who’s In:  This one has huge changes.  Richfield, St. Paul Academy, Cannon Falls, and Minneapolis Washburn all join from class A, while St. Paul Highland Park adds a program after a many year hiatus.
Who’s Out:  Chaska and Faribault move to AAA, while Benilde bumps over to 2AA.

 

Section 2AA: (14 kick and jazz)
Becker

Benilde St. Margarets

Big Lake

Chisago Lakes

Duluth Denfeld

Fridley

Hermantown

Hill Murray

Minneapolis Edison

Monticello

North Branch

Park Center

Totino Grace

Zimmerman

Who’s In:  Benilde joins the mix from section 1, taking on conference rivals Totino and Fridley in a new section 2.

Who’s Out: None

 

Section 3AA: (15 kick and jazz)

Belle Plaine

Delano

Glencoe-Silver Lake

Holy Family Catholic

Hutchinson

Jordan

Litchfield

Marshall

Mound Westonka

New Ulm

Orono

Rockford

Waconia

Watertown-Mayer

Willmar

Who’s In:  Rockford adds their growing program to the mix, Watertown would also be relatively new should they field a team.
Who’s Out: Montevideo moves back to 3A.

 

Section 4AA: (14 kick and jazz)
Albany

Alexandria

Annandale

Detroit Lakes

Fergus Falls/Underwood

Hawley/Lake Park-Audubon

Melrose

New London Spicer

Pequot Lakes

Rocori

St. Cloud Apollo

St. Cloud Cathedral

Sartell- St. Stephens

Sauk Rapids Rice

Who’s In:  Hawley comes in from 4A.

Who’s Out:  Crookston drops back to 4A.

 

Class AAA:

Section 1AAA:  (14 kick and jazz)

Apple Valley

Burnsville

Eagan

Eastview

Faribault/Bethlehem

Farmington

Lakeville North

Lakeville South

Northfield

Prior Lake

Rochester Century

Rochester John Marshall

Rochester Mayo

Rosemount

Who’s In:  Eagan moves back in after a time in 3AAA, Faribault jumps back in the mix after being in AA.

Who’s Out:  Bloomington Schools moves to section 2AAA.

 

Section 2AAA: (14 kick and jazz)
Bloomington Schools

Chanhassen

Chaska

Eden Prairie

Edina

Hopkins

Maple Grove

Minneapolis South

Minneapolis Soutwest

Minnetonka

Osseo

Robbinsdale Cooper

Shakopee

Wayzata

Who’s In:  Bloomington moves in from section 1 and  Chaska adds after 2 years of state championships in AA.

Who’s Out:  Rogers moves to 4AAA, as does Buffalo.

 

Section 3 AAA: (14 kick and jazz)

Centennial

Cretin Derham Hall

East Ridge

Forest Lake

Henry Sibley

Irondale

Mounds View

North

Park

Roseville

Spring Lake Park

Stillwater

Tartan

Woodbury

Who’s In:  None

Who’s Out:  Eagan moves to section 1.

 

Section 4AAA:  (14 kick and jazz)

Andover

Anoka

Bemidji

Blaine

Brainerd

Buffalo

Champlin Park

Coon Rapids

Duluth East

Elk River

Moorhead

Rogers

St. Cloud Tech

St. Francis

Who’s In:  Buffalo and Rogers join the mix from the terribly hard section 2.

Who’s Out:  None

 

There seems to be a bit more movement than first meets the eye.  All in all 23 teams shift in one way or another.  My bets were on New Ulm Cathedral and GFW going to their 4th section in 6 years…but that seems to be one of the few staying put!  Just goes to show you can’t do any guessing when it comes to sections time, nothing will turnout as you expect.  Should be some fun matchups ahead.  Montevideo should make trouble for A, while Cannon Falls takes their state champion ways to AA.  Section 1AA used to be the hardest, but now boasts 7 schools who used to be class A at some point.  Chaska and Faribault just upped the ante in AAA where new rivalries are sure to appear.  We’ll be seeing how this pans out on the dancefloor come next season.

Satin Stitches
Timberwolves
The Line Up
Dirty Dog Productions
Just For Kix
Charmed Runnin

YOUR AD HERE

Interested in advertising on MNHSDanceTeam.com? Email mnhsdanceteam@gmail.com for our advertisers packet for 2018-19!

Categories


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.