About Coach Erin


Erin is a 15 year veteran dance team coach in Minnesota. A 3 time MADT coach of the year (2009, 2010, 2014) and winner of 2 state championships in high kick with the Cannon Falls Bomber Dance Team. In high school Erin danced for Winona and Apple Valley high schools. Erin is a nationally known blogger, writing for the Radio City Rockettes and a Hollywood movie among other projects. Erin also teaches on a freelance contractor basis for many MN high school teams and can be contacted for date/time availability at mnhsdanceteam@gmail.com

Weekend Invitational Results

Blaine Invitational – 1/5/13 (new results from last weekend!)

AA Varsity Kick:

1. St. Cloud Cathedral (3)

2. Hermantown (6)

 

AA Varsity Jazz:

1. St. Cloud Cathedral (3)

2. Hermantown (6)

 

AA/AAA JV Kick:

1. Blaine JV (4)

2. St. Cloud Cathedral JV (5)

3. Brainerd JV (10)

4. Forest Lake JV (13)

5. Edina MS (14)

6. Coon Rapids JV  (18)

 

AAA JV Jazz:

1. Blaine JV (3)

2. Edina JV (6)

3. Duluth East JV (8.5)

4. Champlin Park JV ( 13)

5. St. Cloud Tech JV (14)

6. Forest Lake JV (18)

7. Coon Rapids JV (21)

8. Anoka JV (25)

9. Osseo JV (26.5)

10. Minneapolis SW JV (30)

11. Rochester Century JV (33)

 

AAA Varsity Kick:

1. St. Cloud Tech (3)

2. Blaine (6)

3. Edina (10)

4. Champlin Park (11)

5. Elk River (17)

6. Moorhead (20)

7. Forest Lake (21)

8. Duluth East (23)

9. Rochester Century (29)

10. Coon Rapids (30)

11. Anoka (32.5)

12. Rochester John Marshall (32.5)

13. Minneapolis SW (38.5)

14. Osseo (42)

 

AAA Varsity Jazz:

1. Blaine (4)

2. Edina (5)

3. Duluth East (11)

4. Forest Lake (13)

5. Champlin Park (14.4)

6. Coon Rapids (18)

7. Anoka (18.5)

8. Elk River(21.5)

9. Moorhead (25)

10. Rochester JM (31)

11. Minneapolis SW (34)

12. Osseo (35)

 

AAA B-squad Jazz:

1. Edina MS (4)

2. Blaine B (5)

 

Minnetonka Invitational – 1/12/13

AA Kick:

1.  Faribault (4)
2.  Totino Grace (5)
3.  Delano (10)
4.  Mound Westonka (12)
5.  Holy Family (13)
6.  Hill Murray (18)
7.  Spectrum (21)

AA Jazz:

1.  Totino Grace (3)
2.  Mound Westonka (7)
3.  Holy Family (9)
4.  Delano (13)
5.  Faribault (14)
6.  Hill Murray (18)

JV Kick
1. Wayzata  (3)
2.  Minnetonka (6)
3.  Henry Sibley (10)
4. Forest Lake (13.5)
5 . Rogers (14.5)
6 . Mounds View (16)

JV Jazz
1.  Eastview (4.5)
2.  Wayzata (4.5)
3 . Minnetonka (10)
4.  Edina (12.5)
5 . Forest Lake (17)
6.  Rogers (18)
7.  Henry Sibley (20)
8 . Spring Lake Park (23.5)
9.  Mounds View (25.5)
10. Cretin (29)

AAA Varsity Jazz
1.  Spring Lake Park (3)
2.  Minnetonka (6.5)
3.  Rogers (10)
4.  Forest Lake (13.5)
5.  Henry Sibley (14)
6.  Moundsview (16)
7.  Cretin (21)

AAA Varsity Kick
1.  Henry Sibley (5)
2.  Minnetonka (6)
3.  Rogers (8)
4.  Forest Lake (13) tie breaker
5.  Moundsview (13)
6.  Cretin (18)
B-Squad Kick
1-Edina B (3)
2-Henry Sibley B (6)

B-Squad Jazz
1-Eastview B (3)
2-Wayzata B (6)
3-Edina B (8)
4-Minnetonka B (12)
5-Henry Sibley B (15)

 

Rocori Invitational 1/12/13:

Kick

1.  Sartell (3)

2.  Rocori (6)

3.  Alexandria (9)

Jazz

1.  Sartell (3)

2.  Rocori (6)

3.  Monticello (9)
Waconia Invitational -1/12/13:

High Kick – AA

1. Benilde-St. Margaret’s
2. Hutchinson
3. Montevideo
4. South St. Paul
5. Waconia

High Kick – AA JVA

1. Hutchinson
2. Belle Plaine

High Kick – AA JVB

1. Waconia

High Kick – A

1. Norwood

High Kick – AAA

1. Minneapolis South

Jazz – AA

1. Benilde-St. Margaret’s
2. South St. Paul
3. Orono
4. Waconia
5. Belle Plaine

Jazz – AA JVA

1. Benilde-St. Margaret’s
2. Hutchinson
3. Orono

Jazz – AA JVB

1. Belle Plaine
2. Waconia

Jazz – A

1. Norwood

Jazz – AAA

1. Buffalo

Hawley Invitational — 1/12/13

Cancelled due to icy weather

 

NWSC Conference Championships -Maple Grove 1/12/13

JV Jazz
1 Maple Grove
2 Blaine Blue
3 Andover

JV Kick
1 Blaine
2 Centennial
3 Coon Rapids

Jazz Overall
1 Maple Grove
2 (tie) Andover and Blaine

Kick Overall
1 Maple Grove
2 Blaine
3 (tie) Andover and Champlin Park

Overall Conference Champion
Maple Grove

 

Marshall Invitational – 1/12/13

Class AA Jazz:
1.  Marshall
Class A Jazz:
1.  Tracy Milroy Balaton (3)
2.  BOLD (7.5)
3.  Renville County West (8)
4.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd (12.5)
5.  Worthington (15.5)
6.  GFW
7.  New Ulm Cathedral
8.  MACCRAY
9.  Lakeview
10.  Waterville-Elysian-Morristown
JV Jazz:
1.  Marshall JV (4)
2.  Renville County West  JV (6)
3.  BOLD JV–Black (8)
4.  MACCRAY JV (12)
5.  Lakeview JV
B-Squad Jazz:
1.  Marshall JV B-Squad (3)
2.  BOLD JV-Red (6)
3.  Renville County West JV B-Squad (9)
Class AA Kick:
1.  Marshall
Class A Kick:
1.  Cannon Falls (3)
2.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd (7.5 tie/won)
3.  BOLD (7.5 tie)
4.  Renville County West (12)
5  Tracy-Milroy-Balaton (15)
6.  GFW
7.  New Ulm Cathedral
8.  Worthington
9.  Canby-Minneota
10.  Wabasso
11.  Lakeview
12.  MACCRAY
13.  Waterville-Elysian-Morristown
JV Kick:
1.  Marshall JV (3)
2.  Cannon Falls JV (6)
3.  BOLD JV (10)
4.  Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd JV
5.  Renville County West JV
6.  Worthington JV
7.  Canby-Minneota JV
Lakeville South Invitational – 1/12/13
AAA JV Kick:
1. Burnsville JV (3)
2. Lakeville South JV (8.5)
3. Apple Valley JV (9.5)
4. Prior Lake JV (10)
5. Bloomington JV (14)
6. Lakeville North JV (16)
7. Irondale JV (22)
8. Brainerd JV (23)
9. Rochester Mayo JV (27)
10. Bemidji JV (30)
11. Minneapolis SW JV (33)
AAA Varsity Kick:
1. Brainerd (3)
2. Lakeville South (6)
3. Prior Lake (12)
4. Irondale (14)
5. Lakeville North (15)
6. Bloomington (16)
7. Bemidji (22.5)
8. Roseville (24)
9. Rochester Mayo (24.5)
10. Minneapolis SW (29.5)
11. Park (33)
AA JV Kick:
1. Austin JV (3)
2. Superior WI JV (6)
3. New London Spicer JV (9)
AA Varsity Kick:
1. Austin (3)
2. Superior WI (6)
3. Duluth Denfeld (10)
4. New London Spicer (11)
A Varsity Kick:
1. Kenyon Wanamingo (3)
2. St. Paul Academy (6)
3. Hmong Academy (DQ)
Middle School Kick:
1. Lakeville Starliners (3)
2. Prior Lake Middle (6)
3. Austin (9)
4. Bloomington B-squad (12)
AAA JV Jazz:
1. Duluth East JV (5) wins tie
2. Prior Lake JV (5)
3. Lakeville South JV (9.5)
4. Irondale JV (11)
5. Lakeville North JV (13)
6. Bloomington JV (20)
7. Roseville JV (20
8. Bemidji JV (25)
9. Rochester Mayo JV (26)
10. Minneapolis Southwest JV (29)
AAA Varsity Jazz:
1. Brainerd (4)
2. Lakeville South (6.5)
3. Duluth East (11) wins tie
4. Prior Lake (11)
5. Irondale (14)
6. Lakeville North (20.5)
7. Rochester Mayo (23.5)
8. Rochester JM (27)
9. Bloomington (28)
10. Bemidji (28) loses tie
11. Roseville (28.5)
12. Stillwater (37)
13. Minneapolis SW (39)
14. Park (40)
AA JV Jazz:
1. Duluth Denfeld JV (3)
2. Austin JV (6)
3. Superior WI  JV (9)
AA Varsity Jazz:
1. Austin (3)
2. Duluth Denfeld (6)
3. New London Spicer (9)
4. Superior WI (DQ)
B Squad Jazz:
1. Lakeville Starliners (4)
2. Lakeville North B (5)
3. Irondale B (8)
Middle School Jazz:
1. Lakeville Starliners B (3)
2. Duluth Denfeld (6)
Just For Kix
Dirty Dog Productions
The Line Up
Timberwolves
Satin Stitches
Charmed Runnin

YOUR AD HERE

Interested in advertising on MNHSDanceTeam.com? Email mnhsdanceteam@gmail.com for our advertisers packet for 2017-18!

Categories


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.