About Coach Erin


Erin is a 16 year veteran dance team coach in Minnesota. A 3 time MADT coach of the year (2009, 2010, 2014) and winner of 2 state championships in high kick with the Cannon Falls Bomber Dance Team. In high school Erin danced for Winona and Apple Valley high schools. Erin is a nationally known blogger, writing for the Radio City Rockettes and a Hollywood movie among other projects. Erin also teaches on a freelance contractor basis for many MN high school teams and can be contacted for date/time availability at mnhsdanceteam@gmail.com

Weekend Preview: 2019 Begins

And just like that it’s 2019 and we’re in the final stretch of the season.  This is my favorite part of the invitational calendar since all 3 classes are out at events and things aren’t quite at the full stress level of sections.  Plenty of time left to get those routines shaped up and enjoy the process.  My favorite quote this week is to take time out from the pursuit of happiness to just be happy.  It’s a climb week to week, but it’s supposed to be fun.  I have to remind myself not to get so wrapped up in the little day to day things in a season and enjoy the time with my dancers and friends.  I hope you all have a great weekend dancing, coaching, and watching!  Here’s the list of events:

 

University of Minnesota B.o.B.:  The best of the best show is a fun tradition for the University of Minnesota dance team to debut their new nationals’ routines.  They invite a wide range of teams, mostly from colleges and UDA competition circuits along with a few high-level MN high school teams.  This event is harder to park at and is always full to the rafters at The Barn.  Doors are 6:15. Plan to stand outside (but this year it will be NICE!) and eat beforehand, the concession line is not what you’re used to from invitationals.

 

Lac Qui Parle Valley Invitational:  The co-op team will be holding it’s invite at the shiny gym at Dawson Boyd high school Friday night with a mostly section 3A matchup.  Montevideo finally gets in the mix against LqPV and Yellow Medicine East.  That classic rivalry should get the new year off to a good start.

 

Edina Invitational:  The Hornet’s invitational has really grown in recent years, and with their new gym and hosting sectionals the attendance is only going up.  The A/AA division (morning) will feature Sartell against Benilde St. Margarets and section rivals from St. Cloud Cathedral.  I’m interested to see how Albert Lea and Holy Family Catholic will do here as they’ve been getting attention on the scoresheet.  On the AAA side, Spring Lake Park, St. Cloud Tech, Chaska, Edina, and Chanhassen will look to take top honors.  Tech hasn’t had a recent December score so look out for where they end up in the final ranks.

 

Goodhue Invitational:  Goodhue will host a class A section 1 and 2 clash with the host school looking especially strong this year.  Southland and Triton will try to spoil the fun, but it’s going to be pretty wide open for the top 3 spots in this 8 team meet.

 

Winona Invitational:  The Winhawks host a southeastern Minnesota tradition this weekend with a mixed class event.  Wabasha Kellogg, St. Charles and PACT Charter will be on the watch list as they try to take home the gold.  Winona, Lewiston, Houston, and Rushford could make moves and should be highlights of the day.

 

Alexandria Invitational:  The Alex meet is one of my favorites since it seems to be a regional hub with a great facility that attracts a huge invite crowd.  AA/AAA in the morning features Rocori, Delano, St. Cloud Apollo, Alexandria, and Detroit Lakes.  The A meet has more on the line with Bagley, BOLD, Frazee, Aitkin, Crosby, and Duluth Marshall all appearing from the state lineup.  The section 4A battle will really be underway after this one.  DGF is a great dark horse pick in this one.

 

Henry Sibley Invitational:  The Warriors host a relaxed event to ease back into the year on good note.  Duluth East, Henry Sibley, Centennial, and St. Michael Albertville should be on your viewing list from this one.  Centennial is having a strong season and will want to establish a lead over their hosts.  In the A/AA division, Kasson Mantorville, Zimmerman, and Zumbrota Mazeppa should be looking good.  Keep an eye on how ZM is scoring compared to the other southeast teams after a strong December for them.

 

Lakeville South Invitational:  The Cougar dance team hosts Cannon Falls vs. Lake City for top honors in the class A division.  The AA side will have great performances from Faribault, Belle Plaine, Orono, Marshall, and Mound Westonka.  I’ll be watching to see if Belle Plaine can continue to upset the status quo in section 3AA.  The AAA lineup is scary when Maple Grove, Brainerd, Lakeville North, Anoka, and Prior Lake all meet up.  North, Anoka, and Prior Lake all have a lot at stake in the overall state picture, but with no recent appearance from Brainerd that ads another wrinkle too.

 

North Branch Invitational:  The evening nightcap will be at North Branch as they host a small regional meet.  Monticello and North Branch will take on Pine City, Columbia Heights, Robbinsdale Cooper, and Big Lake.

 

Satin Stitches
The Line Up
Charmed Runnin
Dirty Dog Productions
Timberwolves
Just For Kix

YOUR AD HERE

Interested in advertising on MNHSDanceTeam.com? Email mnhsdanceteam@gmail.com for our advertisers packet for 2018-19!

Categories


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.