About Coach Erin


Erin is a 16 year veteran dance team coach in Minnesota. A 3 time MADT coach of the year (2009, 2010, 2014) and winner of 2 state championships in high kick with the Cannon Falls Bomber Dance Team. In high school Erin danced for Winona and Apple Valley high schools. Erin is a nationally known blogger, writing for the Radio City Rockettes and a Hollywood movie among other projects. Erin also teaches on a freelance contractor basis for many MN high school teams and can be contacted for date/time availability at mnhsdanceteam@gmail.com

Weekend Results

Farmington Invitational:

JV Kick:

1. Belle Plaine

2. Cannon Falls

3. Bloomington Kennedy/Jefferson

4. Farmington

5. Chisago Lakes

6. Holy Angels

7. Hmong College Prep Academy

Varsity Kick:

1. Cannon Falls

2. Northfield

3. Farmington

4. Belle Plaine

5. Roseville

6. Chisago Lakes

7. Bloomington Kennedy/Jefferson

8. New Prague

9. North St. Paul

10. Tartan

JV Jazz:

1. Holy Angels

2. Chisago Lakes

3. Farmington

4. Bloomington Kennedy/Jefferson

5. Roseville

6. Belle Plaine

7. New Prague

8. North St. Paul

9. Tartan

10. Belle Plaine B

Varsity Jazz:

1. Chisago Lakes

2. Farmington

3. Tartan

4. Bloomington Kennedy/Jefferson

5. Northfield

6. Roseville

7. Belle Plaine

8. Cannon Falls

9. New Prague

10. North St. Paul

 

Northern Lights Conference Championship – Friday 1/18/13

Varsity Jazz

1. Aitkin 3

2. Pequot Lakes 6

3. Crosby Ironton 9

4. Pierz 12

 

JV Jazz

1. Aitkin Black 3

2. Pierz JV6

3. Aitkin Red 9

4. Pequot Lakes JV13

5. Crosby Ironton JV 14

 

Varsity High Kick

1. Aitkin 3

2. Pequot Lakes 6

3. Crosby Ironton 9

4. Pierz 12

 

JV Kick

1. Aitkin Black 3

2. Pierz JV7.5

3. Aitkin Red 9.5

4. Crosby Ironton JV 12

5. Pequot Lakes JV 13

 

Overall Conference Champions

Varsity

1st Aitkin

Runner up Pequot Lakes

 

JV

1st Aitkin Black

Runner up Pierz JV

 

YME Invitational:

Varsity Kick:

1. YME (4)

2. BOLD (5)

3. LQPV (10)

4. Tracy MB (12.5)

5. RCW (13)

 

JV Kick:

1. Montevideo Gold JV(4)

2. LQPV JV (8.5)

3. YME JV (8.5)

4. BOLD JV (10)

 

Varsity Jazz:

1. YME (3)

2. Tracy MB (6)

3. RCW (9)

4. Worthington (13)

 

JV Jazz:

1. RCW JV (3)

2. BOLD JV (7)

3. YME JV A (7.5)

4. YME JV B (13)

 

Wright County Conference Championships – Mound Westonka

Conference Kick Championship:

1. Hutchinson

2. Delano

Conference Jazz Champion:

1. Holy Family

2. Mound Westonka and Orono

Overall Conference Champion:

Mound Westonka

 

Lake Superior Conference Finals:

Kick:

1. Superior (4)

2. Duluth Marshall (5)

3. Duluth Denfeld( 10)

4. Hermantown (11)

 

Jazz:

1. Duluth Marshall (3.5)

2. Duluth Denfeld( 5.5)

3. Hermantown (10)

4. Superior (11)

Overall:

1. Duluth Marshall

2. Duluth Denfeld, Superior

4. Hermantown

 

Mayer Lutheran Invitational:

Varsity Jazz:

1. Norwood Young America (3)

2. Brooklyn Center (7)

3. Richfield (8.5)

4. St. Croix Lutheran (11)

Mayer Lutheran (DQ)

PACT Charter School (exhibition)

 

Varsity Kick:

1. PACT Charter  School (4)

2. Mayer Lutheran (5)

3. Norwood YA (11) wins tie

4. Richfield (11)

5. St. Croix Lutheran (16.5)

6. Brooklyn Center (16.5)

7. Kenyon-Wanamingo (21)

8. Spectrum (DQ)

 

JV Jazz:

1. Mayer Lutheran JV (3)

2. St. Croix Lutheran JV (7)

3. Norwood YA JV (8)

 

Pelican Rapids Invitational:

Varsity Jazz:

1. Moorhead (7)

2. Aitkin (8)

3. Detroit Lakes (8.5)

4. Pelican Rapids (9)

5. Frazee (11.5)

 

Varsity Kick:

1. Detroit Lakes (6)

2. Pelican Rapids (6)

3. Moorhead (11)

4. Frazee (11.5)

5. Bagley (12.5)

 

Wayzata Invitational

B Squad Jazz
1.  Eastview (3)
2.  Wayzata (6)
3.  Minnetonka (9)
4.  Blaine (12)
5.  Eagan (15.5)
6.  Burnsville (17.5)

JV Jazz
1.  Wayzata (3)
2.  Eastview (6)
3.  Eden Prairie (9)
4.  Blaine (12.5)
5.  Minnetonka (21.5)
6.  Edina (21.5)
7.  Duluth East 22.5)
8.  Chanhassen (25)
9.  Andover (27.5)
10.  Eagan (29)
11.  St. Cloud Tech (32)
12.  Lakeville South (32)
13.  Burnsville (34.5)
14.  Anoka (43.5)
15.  Forest Lake (44.5)
16.  Apple Valley (49)
17.  Cretin Derham Hall (51)
18.  St. Francis (51)

JV Kick
1.  Blaine (3.5)
2.  Wayzata (6.5)
3.  Minnetonka (10)
4.  Burnsville (10)
5.  Apple Valley (16.5)
6.  Eagan (18)
7.  Brainerd (21.5)
8.  Lakeville South (26.5)
9.  Forest Lake (27)

AAA Varsity Jazz:

1. Wayzata (3)

2. Eastview (6.5)

3. Hopkins (12)

4. Chanhassen (16)

5. Brainerd (16.5)

6. Edina (17.5)

7. Andover (19.5)

 

AAA Varsity Kick:

1. Brainerd (3.5)

2. St. Cloud Tech (7)
3. Wayzata (11)

4. Hopkins (14)

5. Blaine (16)

6. Eden Prairie (18.5)

 

Lake Conference Jazz Meet  1/17/13

Varsity:

1. Wayzata (4)

2. Hopkins (9)

3. Eden Prairie (14)

4. Edina (14.5)

5. Minnetonka (19)

 

JV

1. Wayzata (4)

2. Eden Prairie (8)

3. Minnetonka (14)

4. Edina (17)

5. Hopkins (18)

 

Central Lakes Conference 1/18/13

Jazz:

1. Brainerd (4)

2. St. Cloud Tech (9)

3. Sartell (10)
4. Rocori (16)

5. Sauk Rapids Rice (20)

6. St. Cloud Apollo (24)

7. Alexandria (27)

 

Kick:

1. Sartell (4)

2. Brainerd (8)

3. St. Cloud Tech (11)

4. Rocori (16)

5. Sauk Rapids Rice (20)

 

Totino Grace Invitational

B Squad Jazz
1.  Totino-Grace B (5)
2.  Chaska B (7)
3.  Totino-Grace Middle School (13.5)

JV Jazz
1.  Chaska (4)
2.  Totino-Grace (8)
3.  Sauk-Rapids Rice (13)
4.  Simley (18)

Varsity Jazz
1.  Sartell (5)
2.  Totino-Grace  (7.5)
3.  Simley (11.5)
4.  Marshall (17)
5.  Fridley (19)
6.  Rocori (24)

Middle School Kcik
1.  TG Middle School (4)
2.  Studio of Stars Middle School (8)

JV Kick
1.  Chaska (4)
2.  Kasson-Mantorville (11)
3.  Marshall (14.5)
4.  Alexandria (15.5)

Varsity Kick
1.  Chaska (5)
2.  Sartell (8)
3.  Totino-Grace (11)
4.  Rocori (20.5)
5.  Marshall (22.5)
6.  Simley (24)

 

 

Timberwolves
Satin Stitches
Dirty Dog Productions
Just For Kix
Charmed Runnin
The Line Up

YOUR AD HERE

Interested in advertising on MNHSDanceTeam.com? Email mnhsdanceteam@gmail.com for our advertisers packet for 2018-19!

Categories


Minnesota High School Dance Team Online All content property of Erin Kruesi (c) 2012. For entertainment purposes only.